Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama Çiftliği alluvial topraklarının önemli bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ve bunlar arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
- Tez No: 617
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT SAATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
EÜZF Menemen Uygulama Çiftliğinde yürütülen bu araştırmanın amacı, alluvial toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini saptayarak bunların arasındaki ilişkileri ortaya doymaktır. Bu amaçla, açı lan 9 adet profilden alınan örnekler analizlenmiş ve analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Denemelerimiz çiftlik arazisi topraklarının genel olarak milli killi tın, milli tın, kum ve tınlı kum tekstür sınıfında olduğunu göstermiştir. Bunun yanında T «35 - 8.30 arasında saptanan pH değerleri ve 2.99 - 10 »67 sımışları arasında bulunan yüzde kireç kapsamları ile topraklarımızın kum içerikleri arasında önemli ilişkiler tespit edilmiştir» Analiz değerlerimiz arazinin genellikle kireçli özellik gösterdiğini de ortaya koymuştur. Söz konusu top- + + -M- -firakların Na, K ve Ca + Mg gibi değişebilir katyonları için bulunan analiz sonuçları ise sırası ile 0.080 - 2,320 rne/lOO gr toprak, 0.020 - 0.890 me/ 100 gr toprak ve 1»680 - 1»850 me/lOO gr topraktır-ve bu değerlerle topraklarımızın kil kapsamları arasında fo 1 düzeyinde pozitif ilişki vardır. Kireç i- 4. 4^. 4-f. içerikleriyle Na, Ca + Mg kapsamları arasında % 1 düzeyinde pozitif olan JL. JL, ilişki K değerleri için $ 5 düzeyinde pozetifdir. Değişebilir K kapsamının pH değeri ile olan ilişkisi ise yine fo 1 düzeyinde pozitifdir. Bunların dışın da topraklarımızın KDK değeri 2.27 - 17.92 me/ 100 gr toprak arasında bulunup,1,1 il ılı değişebilir Ca + Mg içeriği ile fo 1 düzeyinde pozitif ilişki vermiştir. Bu + + ilişki, örneklerimizin değişebilir K ve Na içerikleri ile verdiği ilişkiden daha önemlidir. Bu da topraklarımızın daha fazla miktarda Ca + Mg içermesi ile açıklanabilir. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre KDK değerleri ile kil kapsamları arasında % 1 düzeyinde önemli ilişki bulunmuştun. Topraklarımızın analiz sonuçlarına göre $ 0.99 - 14»Ö9 sınırlarında hesaplanan ssp değeriyle, topraktaki değişebilir Na kapsamı arasında da önemli bir ilişki ortaya çıkarılmıştır, ssp değerinin genelde yukarıda belirtilen sınırlar içinde bulunma- sı topraklarımızda alkalilik problemi olmadığını göstermektedir. x>unun yanı- sıra 0.030 - 0.066 değerleri arasında saptanan total tuz kapsamları, alkalilikten başka, topraklarımızın tuzluluk problemine olmadığının bir göstergesidir. otal tuz kapsamının değişebilir ise değeri ile arasında önemli bir iliş ki bulunmuştur. Gen£L olarak tuzunun ari olan bu toprakların organik madde içe--65- rikleri de düşük olup, jo 0.020- 1.360 arasında değişmektedir. rollerin yüzey tabakalarında genellikle yüksek olan bu değer derinlikle azalmaktadır, ve en önemli ilişkiyi organik C içeriği ile vermiştir» organik madde ayrıca. topraktaki total azot miktarı ile de önemli bir ilişki vermiştir» Total azot miktarı da organik maddeye bağlı olarak genelde derinlikle azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study which was made in the experimental areas in Menemen of Aegean University, Agricultur Faculty was to determine some py- sical and chemical properties of alluvial soils and to bring out the rela tionships among these properties. The samples taken from nine hollows which were dug for this aim were analyzed and the result of the experiments were examined* The experiments indicated that the soils of experimental area were in the texture of silt clay loam, silt' loam, sand and loam sand. In additi on to this, the sand contents of the soils gave an important relationship with pH values“between 7*35 and 8»30 and lime amounts varying from 2»99 $° to 10.67 %, The results of analysis for the exohangable cations of the ex- perimental soils like Na, K and Ca + Mg ranged from 0»080 to 2.320 me/100 gr soil, from 0.020 to 0,890 me/100 gr soil and from 1,680 to l»8f)0 me/100 gr soil respectively» A positive correlation in the level of 1 $ ”between the clay contents and above values were obtained» The positive rela- tionship of lime content with Na and Ga + Mg was in the level of 1 $ while the positive correlation“between lime content and and potassium amo unt was in the level of 5 $. The correlation of exchangable potassium amo unt versus pH values was positive in the level of 1 $. CEC (Cation Exchange Capacity) values of the experimental soils varying from 2»27 to 17«92 me/lOO gr soil gave a positive correlation in the level of 1 fo with Ça + Mg con- + tents. This relationship was more important than that of ”between CEC and K, Na. The cause of this condition was the fact that the experimental soils contain more Ca + Mg » Another relationship was also found "between CEC va lues and clay contents. According to the analysis results of our experiments, ssp values ranging from 0»99 İ» to 14»89 $ gave an important relationship with exchangable sodium content, ssp values proved that the experimental soils were not alkaline» Apart from these, the faot that the total salt con tent ranging from 0»030 to 0,066 indicated that there was no salinity prob lem in these soils and an important relationship was found between total- 67- salt contents and exchangable sodium amounts. In general organic matter amo unt of the experimental soils was low and it ranged between 0i020 % and 1.360 fo. Organic matter content was more higher in surface layers compared to lower layers which gave the most important relationship with organic car bon and total nitrogen amounts in the soil. Total nitrogen content also dec reased by depth as in the case of organic matter»