Simulation aided investigations on non-coal applications of heavy medium cyclone
Ağır ortam siklonlarının kömür dışı uygulamalarının simülasyon yardımıyla incelenmesi
  1. Tez No: 372813
  2. Yazar: AHAD AGHLMANDI HARZANAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET LEVENT ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ağır ortam siklonları 1950'lerin başında geliştirilmiş ve günümüzde kömür hazırlamada en yaygın olarak kullanılan yüksek verimli zenginleştirme ekipmanlarıdır. Ağır ortam siklonlarında basınçla yapılan beslemeyle sağlanan merkezkaç kuvvetinin yardımıyla ince tanelerin verimli olarak ayrışmasını sağlamaktadır. Ağır ortam oluşturmak üzere 1.9 g/cm3'e kadar kömür uygulamalarında manyetit ve 2.6 g/cm3'ün üzerindeki yoğunluklarda ferrosilikon, bunların arasında ferrosilikon - manyetit karışımı kullanılmaktadır. Türkiye'de ağır ortam siklonları kömür yıkamada yaygın olarak uygulanmasına rağmen, kömür dışındaki minerallerin zenginleştirmesinde herhangi bir uygulaması bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, jig ve sallantılı masa gibi diğer yerçekimiyle zenginleştirme ekipmanlarıyla zenginleştirilemeyen sorunlu cevherlerin zenginleştirilmesinde ağır ortam siklonlarının kullanım olanaklarının araştırılmasıdır. Demir, mangan, çinko ve kromit cevherlerinin fiziksel ve mineralojik özellikleri belirlendikten sonra, ağır sıvı testi için uygun boyut fraksiyonlarında hazırlanmışlardır. 3.5 g/cm3 yoğunlukta ağır süspansiyon hazırlamak için sodyum politungstat ve tungsten karbit tozu karışımı kullanılmıştır. Ağır sıvı test sonuçları ve yüksek yoğunluklu ağır ortam siklonu tesisleri için geliştirilmiş ampirik modeller kullanılarak simülasyonlar yapılmıştır. Sonuç olarak; -9.5+0.5mm demir cevheri için, %55 Fe içeren bir konsantre %80 Fe verimiyle elde edilmiştir. Ayırım yoğunluğu 3.1 g/cm3 olarak belirlenmiştir. -16+0.5mm demir cevheri için, %38 Mn içeren bir konsantre %92 Mn verimiyle elde edilmiştir. Ayırım yoğunluğu 2.9 g/cm3 olarak belirlenmiştir. -1.8+0.2mm kromit cevheri için, %45 Cr2O3 içeren bir konsantre %52 Cr2O3 verimiyle elde edilmiştir. Ayırım yoğunluğu 3.5 g/cm3 olarak belirlenmiştir. Yetersiz serbestleşme düşük verimin en önemli nedeni olarak görünmektedir. Son olarak, demir cevheri sonuçları kullanılarak yıkama-durulama elekleri ve manyetik ayırıcılar vd. içerecek şekilde süreç akımşeması geliştirilmiş ve tüm ekipmanların boyutları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the possibility of using heavy medium cyclone separation method for the concentration of problematic ores, of which the enrichment is difficult using other gravity methods like jigs and shaking tables. Samples of iron, manganese, zinc and chromite ores were selected and after determining physical and mineralogical properties of the samples, all of them were prepared in appropriate size fractions for sink-float tests. Combination of sodium polytungstate (SPT) and tungsten carbide powder (TC) were used to prepare a non-toxic heavy suspension with up to 3.5 gr/cm3 density. Using sink-float test results and existing empirical models for high density HMC plants, simulations were performed. The results of the simulations showed that: For the -9.5+0.5mm iron ore, a concentrate having 55% Fe was obtained with 80% Fe recovery. Separation density was 3.1 gr/cm3. For the -16+0.5mm manganese ore, a concentrate having 38% Mn was obtained with 92% Mn recovery. Separation density was 2.9 gr/cm3. For the -1.8+0.2 mm chromite ore, a concentrate having 45% Cr2O3 was obtained with 52% Cr2O3 recovery. Separation density was 3.5 gr/cm3. It seems that low degree of liberation is the major reason for low recovery. Finally, using the data for iron ore, the process flowsheet including drain and rinse screens, magnetic separator etc. was developed and the dimensions of all equipment were calculated.