Genetik programlama kullanılarak mobil zararlı yazılımların otomatik olarak üretilmesi
Automatic generation of mobile malwares using genetic programming
  1. Tez No: 372853
  2. Yazar: EMRE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ŞEN AKAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda mobil cihazların kullanımı önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu akıllı cihazlar, e-posta okuma ve yazmadan, internetten gezinmeye kadar birçok kullanışlı işlevi zaman ve yer kısıtlaması olmaksızın kolay bir şekilde yapabilmemize olanak sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı, mobil cihazlar günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır. Bu akıllı cihazlar, mobil cihazlara zarar vermek için virüs geliştiricilerin de ilgisini çekmiştir. Son yıllarda, birçok yeni mobil zararlı yazılım ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, bu gibi tehditlerden mobil cihazlarımızı korumak için güvenlik şirketleri şimdiden yeni çözüm önerileri geliştirmişlerdir. Fakat bu çözümlerin, mobil cihazların kısıtlı kaynakları ile bilinmeyen zararlı yazılımları tespit edebilmesi oldukça zor ve araştırılması gereken bir konudur. Bu çalışmada, varolan zararlı yazılımlardan genetik programlama yöntemi kullanılarak yeni, evrimleşmiş zararlı yazılımlar geliştirilmesi ve hali hazırdaki antivirüs sistemlerinin bu bilinmeyen zararlı yazılımların tespitine yönelik etkinliği değerlendirilecektir. Deney sonuçları, uygulama marketlerinde bulunan statik analiz yöntemini kullanan antivirüs çözümlerinin zayıflığını ve mobil cihazlar için yeni tespit etme yöntemlerinin gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The number of mobile devices has increased dramatically in the past few years. These smart devices provide many useful functionalities accessible from anywhere at anytime, such as reading and writing e-mails, surfing on the Internet, showing facilities nearby, and the like. Hence, they become an inevitable part of our daily lives. However the popularity and adoption of mobile devices also attract virus writers in order to harm our devices. So, many security companies have already proposed new solutions in order to protect our mobile devices from such malicious attempts. However developing methodologies that detect unknown malwares is a research challenge, especially on devices with limited resources. This study presents a method that evolves automatically variants of malwares from the ones in the wild by using genetic programming. We aim to evaluate existing security solutions based on static analysis techniques against these evolved unknown malwares. The experimental results show the weaknesses of the static analysis tools available in the market, and the need of new detection techniques suitable for mobile devices.