Trafik kazalarının sınıflandırılmasında karar ağacı kullanımı: Bodrum ilçesi örneği
The use of decision tree for the classification of the traffic accidents : A case for Bodrum district
- Tez No: 372874
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ulaşım ve trafik sorunları Türkiye'de birçok kurum ve kuruluş tarafından ele alınmakta, ancak toplu olarak üzerinde gerektiği şekilde ilgilenilmediğinden arzulanan sonuçlara varılamamaktadır. Türkiye'de araç sahipliliği hızla artmasına rağmen, Avrupa ülkeleri araç sayısı oranı olarak gerisinde, fakat trafik sıkışıklığı ve kazalar açısından ön sırasında bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında karar ağacı algoritmaları, trafik polisi tarafından kaza tespit tutanakları ile derlenen trafik kazası verilerine uygulanarak, ölümlü kazalara etki eden faktörler belirlenmiştir. Trafik kazasına etki eden parametreler kazaya, havaya, gün durumuna, yol ve çevreye ilişkin özellikler dikkate alınarak on beş parametre arasında homojenlik ve bağımsızlık için ki-kare testi yapıldıktan sonra, ileri seviye karar ağacı algoritmalarından olan, CHAID, QUEST ve CART algoritmaları ayrı ayrı uygulanarak algoritma değerlendirme kriterine göre doğruluk değerleri gerçek verilere ulaşılan Bodrum ilçesi için belirlenmiştir. En yüksek doğruluk değerini veren CHAID algoritmasının bu tip problemlerde uygulanması önerilmiştir. Karar ağacından çıkarılan karar kuralları ile trafik kazalarını azaltacak öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transport and traffic issues are addressed by many institutions and organizations in Turkey, but not public interest as required on the desired results are not achieved.Despite the rapid increase in car ownership in Turkey, as the ratio of the number of vehicles behind European countries, but in terms of traffic congestion and accidents are at the forefront.In this study, decision tree algorithms, compiled by the traffic police accident reports and traffic accident data by applying factors that effect has been identified in a fatal accident.Traffic accidents parameters affecting accidents, weather, day cases, road and environment-related features considering the fifteen parameters between homogeneity and independence chi-square test, then advanced decision tree algorithms, which CHAID, QUEST and CART algorithms separate application according to the evaluation criteria algorithm to real data accuracy achieved is determined to Bodrum town.CHAID algorithm which yields the highest accuracy in the implementation of these problems have been proposed. Decision rules extracted from decision trees to reduce traffic accidents and recommendations are presented.