Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgarius türüne ait suşların eps üretimlerinin agregasyon özellikleri üzerine etkisinin ve hidrofobisitelerinin araştırılması
Investigating hydrophobisity and effect of exopolysacchari̇de on aggregation properties by lactobacillus delbrueckii ssp. bulgarius species
  1. Tez No: 372898
  2. Yazar: MAOULİDA ABDOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmada, Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji Laboratuvarı kültür koleksiyonunda bulunan Türkiye'nin çeşitli ilçelerinden alınarak, geleneksel yöntemlerle yapılan yoğurtlardan izole edilen ve 16S rDNA bölgesine göre moleküler tanımlamaları yapılmış 31 Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus bakteri kültürlerinin ekzopolisakkarit (EPS) üretimleri belirlenmiştir. Suşların ürettiği EPS miktarları 33,63-344,37 mg/L arasında bulunmuştur. Çalışmada ayrıca, yüksek EPS üretimine sahip olan L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN461, ZN551, ZN541, ZN661 ve ZN951 suşlarının otoagregasyon, koagregasyon, hidrofobisite yetenekleri ve β-galaktozidaz enzim aktiviteleri araştırılmıştır. Yüzde otoagregasyon değerleri L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN541 suşunda (%41,60), yüzde koagregasyon değerleri ise E. coli ATCC 11229 test bakterisinin kullanımıyla L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN461 suşunda (%54,38) yüksek bulunmuştur. Suşlar (ZN661 suşu hariç), kloroform, toluen ve etil asetat hidrokarbonları ile hidrofobisite göstermişlerdir. β-galaktozidaz enzim aktivitesi kültürlerin hem pelletinde hem de kültür süpernatantlarında bakılmıştır. Kültür süpernatantlarında enzim aktivitesine rastlanılmamıştır. Bakteriler, 0,076 U/mL (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN951)-0,031 U/mL (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN551) arasında değişen değerlerde β-galaktozidaz enzim aktivitesi, 0,493 U/mg (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN951)-0,193 U/mg (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN951) arasında β-galaktozidaz spesifik aktivitesi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the study, the exopolysaccharide (EPS) production of the thirty one Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus- isolated from yogurt made by conventional methods and identified by the 16S rDNA. All from the culture collection of the Biotechnology Laboratory of the Faculty of Science in Gazi University, were used to develop this test. The amounts of the EPS produced by strains varies from 33.63 to 344.37 mg/L. In addition, the study also exhibited high EPS production fort he strains, L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN461, ZN551, ZN541, ZN661 and ZN951. In this study strains were investigated on the basis of autoaggregation, coagregation, their abilities of β-galactosidase enzyme activity and hydrophobicity. The percentage value of autoaggregation ability for L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN541 strain is 41.60% and coaggregation ability of L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN461 strain with E. coli ATCC 11229 is high (54.38%). These strains (except for strain ZN661) showed hydrophobicity with the hydrocarbons of chloroform, toluene and ethyl acetate. β-galactosidase enzyme activity was determined the pallet of the culture and the culture supernatant. However, the enzyme activity in the culture supernatants was not observed. β-galactosidase enzyme specific activity varied between values from 0.076 U/mL (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN951) -0031 U/mL (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN551), 0.493 U/mg (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN951 ) to -0193/mg (L. delbrueckii ssp. bulgaricus ZN951).