Orta Anadolu (Ankara çevresi) neojen devir fosil memeliler kataloğu ve paleoekolojisi
- Tez No: 37290
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
250 4.2- ÖZET: Memeliler, günümüzde dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar içinde çok çeşitliliği ile dikkati çeken bir gruptur. Biçimleri ve davranış modelleri Öteki hayvanlardan çok daha farklıdır. Memeliler, hayvan evriminin uzun süreci i- çerisinde çok ileri bir safha gösterirler. Yaklaşık 60 milyon yıl önce yükselmeye başlayan Anadolu, karasal memelilere İyi bir barınak olmuştur. Ayrıca 3 kıta arasında geçit oluşturdu ğundan memelilerin dünya üzerindeki dağılımının İncelenmesinde ayrı bir ö- nem taşımaktadır. Orta Anadolu (Ankara çevresi)de bu canlıları içeren çok sayıda fosil lokalitesi tespit edilmiştir. Bu lokalitelerde yıllardır yapılan kazı larda binlerce fosil ele geçirilmiştir. Ancak, bunlar genel bir değerlendirilme ye tabi tutulmamış ve çeşitli araştırıcılar birbirlerinden bağımsız çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmada MTA Tabiat Tarihi Müzesi ve DTCF Paleoantropotaji Anabılim Dalı'nda mevcut bulunan Neojen Devire ait fosillerin genel bir de ğerlendirmesi, yaşdaş diğer ülke tokaliteleriyle karşılaştırılması ve paleoekolojik yönden yorumlanması amaçlanmaktadır. Evrim çizgisinde insanın da ait ol duğu Hominodae'lerin temsilcilerini içeren bu fokalitelerin incelenmesi ileriki çalışmalara kaynak teşkil edecektir. Neojen Devir içinde Orta Miyosen'e ait Çandır (847 fosil), İnönü (738 fosil), Geç Miyosen'e ait Sinaptepe (491 fosil), Gökdere (254 fosil), Küçük-251 yozgat (266 fosil), Çobanpınar (1271 fosil), Kavakdere (341 fosil), Erken Pli- yosen'e ait Çatta (130 fosil) karasal memeli fosil yataklarından toplam 4338 fosil listelenmiştir. Fosil determinasyonları sonucunda tüm fosillerin % 38.47'si izole diş olarak bulunmuş ve en yüksek yüzdeyi vermiştir. Yine determinasyonlar so nucunda tüm takımların % 47.97si Artiodactyla, ailelerin % 36.30'u Equidae ve genus/türlerin % 33.88'i Hipparion olarak tespit edilmiştir. Lokalitelerin jeolojik devirlere göre yapılan gene! değerlendirmelerinde Orta Miyosen ve Erken Pliyosen'de Artiodactyla'ların, Geç Miyosende Peris- sodacty la'ların yaygın olarak bulunduğu görülmüştür. Söz konusu 8 lokalite- de 5 takım, 13 aile ve 29 genus/türün ayırımı yapılabilmiştir. Fosil determinasyonları yapılan lokalitelerden yola çıkılarak Ankara çev resinin Neojen Devirdeki paleoekolojisi de tespit edilmiştir. Ankara çevresin de Orta Miyosen'de varolan büyük bir gölün de etkisiyle rutubetli bir iklimin hüküm sürdüğünden söz edilebilir. Geç Miyosen ve Erken Pliyosen'de ise kuraklığın gittikçe arttığı, step ve savanların hakim olduğu sanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
252 4.3- SUMMARY: Mammals are the most interesting group of animals of ell living creatures on earth today because of their most diversified aspect. Their shape and behavioral patterns are much more greater than in any other animal classes. Mammals reached to the most advanced stage within the evolutionary line of animals. The uplift and emergence Anatolia, resulting from continental collision which started approximately 60 millions years ago, provided a favourable ecological environment for the mammmals living on land. Furthermore Anatolian land mass is of particular importance since it forms an interesting area for understanding the migration pattern of the mammals because of it's geographic location providing a bridge between the three continents of Africa, Asia and Europe. In the region of Central Anatolia (a vast area that extends around Ankara) a large number of fossil localities have been found. In these localities thosounds of fossils unearthed as a result of numerous excavations carried out over the years. However, these fossils have not been subjected to a full assesment up to the date yet. In this study it is aimed at providing a general assesment of the Neogene fossils available at the Natural History Museum of MTA and Paleoanthropology Department of DTCF, making correlations with their contemporary localities in the other countries and attempting to interpret in terms of paleoecotogical point of view. The study of these localities,253 which also bears evidence of Hominoidae representing an important stage in the evolutionary line of man, would also provide a valuable source for future studies to be undertaken. Within the Neogene Period of a total of 4338 fossils have been identified and catoloqued from different terrestrial mammalian localities in Central Anatolia which include; Çandır (Middle Mbcene-847 fossils), İnönü (Middle Mtocene-738 fossils), Sinaptepe (Late Mtocene-491 fossils), Gökdere (Late Mtocene-254 fossils), Küçükyozgat (Late Miocene-266 fossils), Çobanpınar (Late Miocene-1271 fossils), Kavakdere (Late Mtocene-341 fossils), Çatta (Early Pliocene-130 fossils). As a results of the determination of the whole fossil assemblage ft is found that teeth make up 38.47 percent of the total collection and this value represents the highest percentage. The results of the determinations also reveal that 47.97 percent of the ordo consists of Artiodactyla; 36.30 percentage of the family is represented by EqukJae; 33.88 percentage of the genus/species made up of Hipparion. A general assement of the localities in terms of geological ages suggest that Artiodactyla are common in Middle Miocene and Early Pliocene, whereas Perissodactyia are common in Late Miocene. In these localities 5 ordo, 13 families and 23 genus/species have been distinguisted. In the light of the available evidence derived from the analysis of these fossil localities, a Neogene paleoecobgy of the area adjacent to Ankara have been established. It could be stated that a humid climate prevailed