Kırıkkale ve Tuz Gölü arasındaki bölgenin manyetik ve gravite anomalilerinin incelenmesi
Investigation into magnetic and gravity anomalies of the region between Kırıkkale and Tuz Lake
  1. Tez No: 58227
  2. Yazar: FİKRİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRIKKALE VE TUZ GÖLÜ ARASINDAKİ BÖLGENİN MANYETİK VE GRAVİTE ANOMALİLERİNİN İNCELENMESİ Fikri OZTURK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Abdullah ATEŞ 1997, Sayfa : 72 Jüri : Prof. Dr. Ahmet T. BAŞOKUR Yrd.Doç.Dr. Züheyr KAMACI Yrd. Doç. Dr. Abdullah ATEŞ Tuz Gölü Havza kompleksi, Orta Anadolu'da Ankara düğümünde yerleşmiş epi-sütural durgunluğun bir bölümünü oluşturur. Üst Kretase'den Üst Paleosene kadar, Tuz Gölü havzası bir yay önü havzası şeklinde Kırşehir Bloğu ve Sakarya Kıtasının aktif kenarları boyunca gelişmiştir. Bu bölgedeki havadan manyetik ve gravite anomaliler 2.5 km aralıklarla gridlenerek M.T.A Genel Müdürlüğü Jeofizik Etütleri Dairesi'nden temin edilmiştir. Bölgede kayaçların mostra verdiği yerlerden gabroik ve andezitik kayaç numuneleri toplanmıştır. Bu kayaçların yoğunlukları Walker's Steelyard terazisi kullanılarak ölçülmüştür. Bu tezde değişik potansiyel alan veri işleme yöntemleri kullanılmıştır. Güç spectrumu analizi ile anomalilere neden olan kütlelerin derinlikleri, yatay gradiyent yöntemi ile çizgisellikleri (tektonik hatlar ve formasyon sınırlan) belirlenmiştir. Havadan manyetik anomalilerden elde edilen maxspouann işletilmekte olan yada terkedilmiş demir yatakları ile uyumlu oldukları saptanmıştır. Cevher bulunan Ankara ili, Bala ilçesi, Kesikköprü ve çevresi maxspot haritaları ile kolere edilmiştir. Maxspotlardan olası cevher yatakları ve onların uzantıları belirlenmiştir. Bölgenin kuzeydoğusunda görülen pozitif gravite anomaliye derin kökenli gabroik kayaçların neden olduğu düşünülerek KB-GD doğrultusunca alman bir profil boyunca güç spektrumu kontrolünde iki boyutlu model oluşturulmuştur. Gabroik kayaçların ortalama yoğunluğu modelparametresi olarak kullanılmıştır. Modelleme sonucu üst kısmı yüzeyden 1 km ve tabam 4.5 km derine uzanan bir kütle belirlenmiştir. Bu yapının araştırma bölgesinin güneydoğusunda yer alan Ağaçören granitoidine ait gabroik kayaçlarla ilişkili olabileceği ve bölgede yüzlek veren gabroik kayaçların köklerinin derinlere uzandığı öne sürülmüştür. ANAHTAR KELİMELER t Gravite Anomalisi, Havadan Manyetik Amomali, Tektonik Hatlar ve Formasyon Sınırlan, İki Boyutlu Gravite Modeli.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS INTO MAGNETIC AND GRAVITY ANOMALIES OF THE REGION BETWEEN KIRIKKALE AND TUZ LAKE Fikri ÖZTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Abdullah ATEŞ 1997, Page : 72 Jury : Prof. Dr. Ahmet T BAŞOKUR Asst. Prof. Dr. Züheyr KAMACI Asst. Prof. Dr. Abdullah ATEŞ The Tuzgölü basin complex represents a cluster of epi-sutural depressions nested on the Ankara Knot in central Anatolia. From the Late Cretaceous to the Late Paleocene, the Tuzgölü basin evolved as a fore-arc basin along the active margins of the Sakarya Continent and Kırşehir Blocks. In this area, regional gravity and aeromagnetic data gridded with 2.5 km were obtained from the Office of the Geophysical Investigations of the General Directorate of the M.T. A Gabbroic and andesitic rock samples collected from outcrops. Density measurements of these rocks have been done using a Walker's Steelyard Balance. In this thesis, various potential field processing methods have been utilized. The average sediment thickness and lineaments have been obtained, respectively, by using the power spectrum analysis and horizontal gradient method. The maxspots obtained from the aeromagnetic anomalies are generally in good agreement with the locations of the presently excavated or abandoned iron-ore quarries. Possible ore fields and their extensions have been determined from maxspots around Kesikköprü belonging to Bala town in the Ankara province, where the known one bodies are well correlated with the maxspot maps.IV The positive gravity anomaly located in the northeast of the study area is considered to be caused by gabbroic rocks and its two-dimensional model has been constructed along NW-SE profile with power spectrum depth control. Mean density of gabbroic rocks has been used as a model parameter. The modeling has revealed that a body with its top from 1 km and extending down to 4.5 km from surface. It has been suggested that this body is probably to be related to the gabbroic rocks in the Ağaçören granitoid in the southeast of the research area. KEYWORDS : Gravity Anomaly, Aeromagnetic Anomaly, Tectonic Lines and Formation boundaries, Two-Dimensional Gravity Model.