Türkiye'den bazı Vıcıa L. (Fabaceae) taksonlarının karyotip analizleri
Karyotype analyses of Vicia L. (Fabaceae) some taxa from Turkey
- Tez No: 373013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MARTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Vicia cinsi Fabaceae familyasının Papilionoideae alt familyasının bir üyesidir ve ülkemizde Vicia, Cracca, Ervum ve Faba olmak üzere dört seksiyon ile temsil edilmektedir. Vicia cinsinin Türkiye'de yayılış gösteren 66 türü, 27 alttürü ve 29 varyetesi bulunmaktadır. Bu çalışmada Vicia cinsinin Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren yedi taksonunun kromozom sayısı ve morfolojisi Görüntü Analiz Sistemi ile belirlenmiştir. Çalışılan taksonların somatik kromozom sayısı 2n=12 (Vicia cassubica, V. noeana. var. noeana, V. sativa subsp. sativa, V. caesarea) ve 2n=14 (Vicia articulata, V. peregrina, V. villosa subsp. villosa) arasında değişmektedir. Taksonlara ait kromozom morfolojileri ise farklı tespit edilmiş olup karyotip formülleri; Vicia articulata'da 7m, V. caesarea 4m+2sm, V. cassubica 6sm, V. noeana var. noeana 6sm, V. peregrina 5sm+2st, V. sativa subsp. sativa 5sm+1st, V. villosa subsp. villosa 7sm şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The genus Vicia is located in Fabaceae and it is a member of subfamily Papilionoideae. It is represented with four sections that name are Vicia, Cracca, Ervum ve Faba in our country. The genus Vicia distrubuted in Turkey with 66 species, 27 subspecies and 29 varieties. In this thesis study naturally grown in Turkey Vicia genus's seven taxa and morphology are determined by Image Analysis System. Studied taxa's somatic chromosome number change between 2n=12 (Vicia cassubica, V. noeana var. noeana, V. sativa subsp. sativa, V. caesarea) and 2n=14 (Vicia articulata, V. peregrina, V. villosa subsp. villosa). Chromosome morphology of belongin to taxa's result are different and that's koryotype formulas are Vicia articulata'da 7m, V. caesarea 4m+2sm, V. cassubica 6sm, V. noeana var. noeana 6sm, V. peregrina 5sm+2st, V. sativa subsp. sativa 5sm+1st, V. villosa subsp. villosa 7sm.