Aydınlatmada enerji verimliliğinin incelenmesi:Endüstri yapısı örneği
Investigation of energy efficiency in lighting:Example of industry building
  1. Tez No: 373023
  2. Yazar: ŞULE YILMAZ ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji verimliliği konusu, her alanda olduğu gibi mimaride de önemini koruyarak yapılarda farklı kullanımlarla etkin hale gelmiştir. Çevreye duyarlı, enerji tasarrufu sağlayan, kaynakları tüketmeyen yaklaşımlarla geleceğin mimarisinde sürdürülebilir bir anlayış ile yapıların inşa edilmesi kaçınılmazdır. Bu bağlamda yapılarda bina performansının ve enerji etkinliğinin yükseltilmesi için ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme ve aydınlatma sistemleri önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, modellenen mekanın optimum aydınlatma gereksinimini sağlarken, yapay aydınlatmada kullanılacak olan elektrik enerjisini minimuma indirerek, planlama ve kullanılan ışıklık seçimiyle nitelikli ve işlevsel bir aydınlatma için enerjinin verimli kullanılmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında Birinci Bölümde tezin konusu, amacı ve yönteminden söz edilmektedir. Kullanılan materyaller, programlar ve yöntemler tanıtılmıştır. İkinci Bölümde, enerji verimliliği açısından aydınlatmanın önemi vurgulanarak Türkiye'nin bu konudaki yaklaşımı değerlendirilmiştir. Üçüncü Bölümde, aydınlatma ve doğal/yapay aydınlatma kavramları ele alınmıştır. Doğal aydınlatmada enerji verimliliği açısından izlenebilecek yöntemlerden söz edilirken yapay aydınlatmada da geçmişte kullanılmakta olan ve günümüz teknolojisiyle şekillenen aydınlatma elemanları tanıtılmış, yöntem ve teknikleri açıklanmıştır. Dördüncü Bölümde, enerji verimliliği konusunda aydınlatmanın önemli bir pay oluşturduğu endüstri yapılarından bir örnek yapı tanıtılarak, modellemede kullanılacak olan Dialux aydınlatma programı ile uygulama yapılmıştır. Endüstri kompleksinde aydınlatma enerjisi tüketiminin yüksek olduğu işleve ait bir atölye modellenerek aydınlatma enerjisi tüketim hesabı ve görselleştirmesi yapılmıştır. Dialux aydınlatma programıyla aydınlatma ve enerji tüketim hesapları açısından mevcut durum tespiti yapılmış ve öneri durum modellenerek karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde aydınlatmanın enerji verimliliği açısından önemi, örnek model üzerinde mevcut ve öneri durum karşılaştırılması yapılarak değerlendirilmiş olup, sektörel dağılımlarda bu tüketimi azaltıcı çözümlere dikkat çekmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of energy efficiency, preserving its importance in architecture as in all fields, became effective with different utilizations in buildings. It's inevidable to create buildings with a sustainability aspect in future's architecture via approaches that don't use up resources, save energy and are environmentally conscious. In this context, heating, cooling, ventilation, air conditioning and illumination systems have gained importance in order to increase energy efficiency and building performance. As examined according to the sectors, electrical energy is most consumed at industrial buildings. Accordingly, efficient usage of electrical energy at industrial buildings becomes important. The aim of this thesis is to obtain the energy in an efficient way for a qualitative and functional illumination by planning and the selection of the utilized luminaire, while minimizing the electrical energy consumption for artificial illumination as supplying the modelled space with necessary illumination. In the first chapter of this study; subject, aim and methodology of the thesis are given. The material, programs and methods that were used are introduced. In the second chapter, the concepts of illumination and natural/artificial illumination are discussed. Methods of energy efficiency are discussed for natural illumination, and for artificial illumination, illumination devices of the past and that are developing with today's technoogy, methods and techniques are discussed. In the third chapter, importance of illumination in terms of energy efficiency is emphasized and Turkey's approach to this subject is reviewed. In the fourth chapter, one of the industrial buildings, in which the importance of energy efficiency takes a big share, is taken as a sample and introduced, and Dialux software that will be used for modelling is examined. Illumination energy consumption calculation and visualisation is done by modelling a space of the industrial building that has high consumption of illumination energy. Current situation is determined via illumination and energy consumption calculations by using Dialux software and the proposed condition is modeled for a comparison with the current situation. In the fifth chapter, the importance of illumination for energy efficiency is evaluated by determining the current and the prorposed condition on the sample model, and pointing the attention to solutions to decrease this consumption in sectoral distributions was tried.