Türkiye Tryphoninae (Hymenoptera: Ichneumonidae) türlerinin kontrol listesi
Checklist of Turkish Tryphoninae species (Hymenoptera: Ichneumonidae)
- Tez No: 373024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YURTCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada 2001-2012 yılları arası Trakya ve Anadolu'dan toplanan Tryphoninae (Hymenoptera: Ichneumonidae) örnekleri değerlendirilmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Ayrıca Türkiye Tryphoninae türleri ile ilgili tüm literatür verileri derlenerek bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Tespit edilen türlerden Netelia (Netelia) thoracica (Woldstedt,1880), Polyblastus (Polyblastus) pinguis (Gravenhorst,1820), Polyblastus (Polyblastus) tuberculatus Teunissen,1953, Tryphon (Stenocrotaphon) obtusator (Thunberg,1824) ve Tryphon (Symboethus) heliophilus Gravenhorst, 1829 Türkiye faunası için yeni kayıttır. Yeni kayıtlarla birlikte Türkiye Tryphoninae tür sayısının 87 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Tryphoninae (Hymenoptera: Ichneumonidae) specimens collected from Thrace Region and Anatolia were evaluated and their identifications were done. All available literature data on Tryphoninae species were reviewed and a checklist was prepared. Among the identified specimens, Netelia (Netelia) thoracica (Woldstedt, 1880), Polyblastus (Polyblastus) pinguis (Gravenhorst,1820), Polyblastus (Polyblastus) tuberculatus Teunissen, 1953, Tryphon (Stenocrotaphon) obtusator (Thunberg, 1824) and Tryphon (Symboethus) heliophilus Gravenhorst, 1829 were recorded as new species for Turkey fauna. The current species number of Turkey Tryphoninae increased to 87 with these present new records.