Çağdaş mimari tasarımda/tasarım sürecinde süreklilik kavramı
Concept of continuity in contemporary architectural design / design process
  1. Tez No: 373031
  2. Yazar: LÜTFİYE BÜŞRA ERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DİLAY GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Süreklilik, birçok bilim dalında bir sonraki aşamayı öngören, devamlılığın ve değişimin esas alındığı bir kavramdır. Süreklilik aynı zamanda geçmişten günümüze kadar gelen, olaylar ve kesintiler bütünüdür. Mimarlıkta Süreklilik modeli birçok karmaşık parametre ile birlikte gösterge olarak ele alınmaktadır. Geçmişin bilgisi ile günümüze ait olan bilgi arasındaki uzantılar, süreklilik kurucu parametrelerden yararlanılarak, mimarlık ürününün, gösteren (biçimsel) ve gösterilen (özsel) unsurlarının çözümlenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Süreklilik kurucu parametreler, mekanın biçimsel niteliklerini belirlemenin yanı sıra, mekanın öz'ünü açığa çıkarmayı hedefler. Parametreler, bağlam bileşenleri ile birlikte binanın çevre ile uyumlu ilişkiler kurmasını sağlar. Bu açıdan bağlam, sürdürülebilir fiziksel ve toplumsal çevreye ait çağdaş yönelimler içermektedir. Bunun yanı sıra mimari çevreyi oluşturan etmenler arasında en önemlisi, süreklilik kurucu parametre olan kültür ve kültür bileşenleridir. Süreklilik kurucu parametreler geçmişin bilgisini açığa çıkarmayı hedeflediği gibi Çağdaş Mimari Tasarım sürecinde de tasarım yöntemleri olarak kullanılmaktadır. Tasarım sürecinde geçmişe ve bugüne ait bilgilerin sentezi ile özsel olarak inşa edilmiş çağdaş mimari uygulamalara rastlamak mümkün olduğu gibi sürekliliği sadece biçimsel olarak sağlamayı hedefleyen uygulamalar da ortaya çıkmaktadır. Bu uygulamalar, geçmişin bilgisi ve insan davranışları hakkında en yalın tutumları içeren konutlardır. Konut, bireyin sahip olduğu tutumların yansıdığı mekan olarak, sürekliliğin keşfedilmesinde anahtar görevi gören bir mimarlık ürünüdür. Çağdaş mimaride, Japon Mimari Öz'ünün keşfi, konut üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda açığa çıkarılmaktadır, Geleneksel Türk Evi'de farklı kültürler ve çevresel etmenler doğrultusunda tasarlanan özgün yapılar olduğu için geçmişe ait bilginin somut örnekleridir. Bu yüzden Türkiye'de 1930-2014 yılları arası çağdaş mimaride tasarımda süreklilik kavramı, süreklilik kurucu parametreler bağlamında, konut üzerinden incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Continuity is a concept that predicts next step in many science disciplines, and that is predicated lastingness and alteration. At the same time, continuity is a composition of events and discontinuities from past through now. In architecture discipline, the model of continuity is handled as an indicator with many complicated parameters. Prolongations between knowledge of the past and knowledge that belongs nowadays, are come up, with analyzing figural and essential factors of architectural product and benefit from constitutive parameters of continuity. Constitutive parameters of continuity aims reveal the essence of space as well as define the features of it. These parameters provide harmonic relationships between building and environment with its components in the context. In this respect, the context include contemporary orientations that belongs to sustainable physical and social environment. In addition to this, the most important factors of architectural environment are culture, which is a constitutive parameters of continuity, and cultural components. Constitutive parameters of continuity aim to reveal knowledge of the past and they are used as a technique in the process of contemporary architectural design. In the process of design, with syntheses of knowledge that belongs to the past and today, it is both possible to encounter the contemporary architectural implemantations, which are builded as an essential term, and implemantations, which aim toonly show continuity as a figural term. These implemantations can be residences, which include the most plain attitudes about knowledge of the past and human behaviours. Residence, has the key point of architectural product about the exploration of continuity, as a place where individual sattitudes reflect on. At the contemporary architecture, the exploration of the essence of the Japanese architecture is revealed toward searchings on residences. Traditional Turkish houses areal so tangible examples of knowledge of the past because of being unique buildings, which were designed toward different culture sand environmental factors. For this reason, in Turkey, between 1930 – 2014, in the context of constitutive parameters, concept of continuity at contemporary architectural design can be studied on residences.