Ticaret alanlarının konut alanlarına dönüşümündeki parametreler ve mimariye yansımaları; Bağcılar bölgesi
Trade areas for residential areas and architectural transformation parameters in reflection; Bağcilar region
- Tez No: 373032
- Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kentsel dönüşüm, 'kentsel sorunların çözümünü sağlayan ve değişime uğrayan bir bölgenin ekonomik, fiziksel, sosyal ve çevresel koşullarına kalıcı bir çözüm sağlamaya çalışan kapsamlı bir vizyon ve eylem' olarak tanımlanmaktadır (Thomas, 2003). 18. yüzyılın ortalarından başlayıp 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarına kadar süren sanayi devrimiyle birlikte yerleşim alanlarının merkezi haline gelmiştir. Böylelikle gecekondu alanları kentleşmenin önemli sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Zamanla bu yerleşim yerlerinin, yaşam koşullarına uygun olmadığı ve sağlıksız mekanlar oluşturduğu görülmüştür. Çözüm olarak da sanayi alanları ya yıkılmış ya da fonksiyon değişikliğine uğrayarak restore edilmiştir. Yıkılmış olan yapıların yerine ise çevreyle ilişkili daha sağlıklı binalar yapılmıştır. İstanbul Bağcılar Bölgesinde Hürriyet Gazetesi Güneşli Tesisleri olarak bilinen alanın dönüşümünde; basım ve yayın olarak kullanılan bina yıkılmış, yerine farklı fonksiyonları (otel, rezidans, sosyal alan, ticaret, peyzaj gibi) içerisinde barındıran devasa bir kompleks alan oluşturulmaya çalışılmaktadır. Belirlemiş olduğum alanın belli aralıklarla alınmış imar durumları dönemin mevzuatlarına göre incelenmeye çalışılmıştır. İmar durumlarına göre; 1988 yılında boş arazi olarak gözükmesi sonrasında 1990 yılında Mimar Aydın Boysan tarafından Hürriyet Gazetesinin mimari projesi hazırlanmıştır. 2000 yılında alınan imar durumunda mevcut binaya ait ek otopark alanı yapılmış ve 2009 yılında ise arsa alanı genişletilmiştir. Son olarak 2012 yılında Nurol Gayrimenkul firmasına satılmasıyla birlikte yeni imar durumu alınmıştır. Alınmış olan imar durumları arasındaki farklılıkları, mevzuatlara bağlı olarak arsaya olan etkisi ve mimari projeye yansımaları gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration is defined as ''Within this framework urban regeneration is acknowledged to be a comprehensive vision and action that aims to provide permanent solutions for the economical, physical, social and environmental urban problems witnessed in a transformed region''(Thomas, 2003). It has become the center of the residential area together with the endustrial revolution, which is starting from the middle 18th century to the late 19th century and lasted until the beginning of the 20th century. Thus, it brought the major problems of urbanization which growed slum districts. By the time, these industrial areas are either destroyed or restored by a change of function because these settlements are not appropriate to living conditions and created unhealthy places. Instead of being demolished structures, associated with the environment and healthier buildings were made. Transforming of the field in Istanbul's Bağcılar Region known as Hürriyet factory Güneşli Plants, the building is demolished which is used as printing and publishing instead of a huge complex is being created that hosts in itself different kinds of field (hotels, residences, social space, commerce, landscape, exc.). The zoning cases with the legislation in force at the time of being has been tried to be examined taking at certain intervals of the field I have specified. Reconstruction according to their status; first appear as vacant in 1988 and later in 1990, the architectural project of the Hurriyet Factory designed by the architect Aydın Boysan. In 2000, according to the State's existing zoning building received additional parking space were made and in 2009 is land area has been expanded. Finally, it sold to Nurol real estate firm in 2012 with the new zoning status has been obtained. The differences between all of these zoning cases, the effect of laws in force on the lands and its architectural project reflections will be examined.