Taşıtlarda akıllı trafik kontrol sistemlerinin yazılım ve donanımlarının geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research developi̇ng intelli̇gent traffi̇c control system software and hardware on vehi̇cles
  1. Tez No: 373084
  2. Yazar: GÜRAY TONGUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Trafik, Ulaşım, Engineering Sciences, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada karayollarında gerçekleşmesi muhtemel olay ve durumların tespit edilerek aynı güzergâh üzerinde belirli mesafede hareket halinde bulunan diğer sürücülerin bilgilendirilmesi veya uyarılmasına yönelik bir çalışma yapılmıştır. Çalışma kapsamında, karayollarında hareket halinde iken aynı güzergâhtaki diğer araçlar, yol şartları ve hava şartları hakkında bilgi toplayabilecek taşıtlar için gerekli donanım ve yazılım geliştirilmiştir. Alınan bilgiler, geliştirilen olası durum senaryolarına göre belirli kurallar kapsamında filtrelenerek aynı güzergâh üzerinde belirli mesafede hareket halinde olan diğer araçlara, bu araçlarda bulunan bilgi ekranında çalışmak üzere geliştirilen mobil yazılım yardımı ile internet üzerinden aktarılmıştır. Çalışma kapsamında geliştirilen olası durum senaryolarında NEDC standardına göre 70 km/h sabit taşıt hız sınırı belirlenerek; pürüzsüz asfalt, bozuk asfalt ve stabilize yol şartlarında ani hızlanma, ani yavaşlama, ani şerit değiştirme gibi olası kaza oluşumuna sebebiyet verebilecek sürüş durumları değerlendirilmiştir. Aynı zamanda geliştirilen yazılım ile gerek duyulduğunda kullanılmak üzere seyir halinde olan taşıtlardan alınan bilgiler çalışma kapsamında oluşturulan web sunucuda depolanmaktadır. Farklı yol ve hava şartlarına göre geliştirilen senaryolar doğrultusunda belirli mesafedeki araçlar arasında olası kaza oluşumuna sebebiyet verebilecek durumlar için iki farklı uyarı seviyesinde (kırmızı ve sarı) semboller oluşturulmuştur. Her bir şart için geliştirilen sembolün, sürücü bilgi ekranında bulunan yol haritası üzerinde anlık olarak belirmesi sağlanmıştır. Çalışma kapsamında; geliştirilen donanım ve yazılım kullanılarak yapılan yol testlerinde, belirtilen kaza senaryolarına uygun olarak olası kaza oluşumuna sebebiyet verebilecek durumlar, sürücü bilgi ekranında uyarı düzeyine göre seyir haritası üzerinde aynı noktada farklı sembol ve renklerde sistem tarafından otomatik olarak çok kısa bir süre farkı ile belirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to be informed or stimulating of other drivers who is located in motion at a defined distance on the same route about likely to happen on the highways of events and situations are determined study was conducted. In the study, hardware and software to collect information about road conditions and weather conditions may be necessary other vehicles on the same itinerary have been developed. Received information filtered according to predetermined rules' specified case scenarios. Data transfers other vehicles at the same route and specified distance over internet. At the end, transferred data are shown in screen of developed mobile software. In the developed possible situation scenarios in the scope of study, 70 Kmh constant vehicle speed was determined related to the NEDC standard. Driving situations that could cause an accident such as sudden acceleration, sudden deceleration and sudden lane change was evaluated in smooth asphalt, broken asphalt and gravel road conditions. At the same time, collected data gathered from cruising vehicles by developed software stores on web server for use when necessary. Two different alert level symbols (yellow and red) was created according to developed scenarios under the terms different road and weather situations for transferring information that could cause an accident among vehicle in certain distance. Appearance of each symbol that designed for each rule was provided on the road map placed in driver information screen. In the scope of the study, in the tests made with developed hardware and software, situations that could cause to an accident was shown in the driver information screen as different symbol and color automatically by the system in a short time.