Akıllı ulaşım sistemine yönelik en kısa yol bulma algoritmalarının performans analizi
Performance analysis of the shortest path algorithms for intelligent transportation system
  1. Tez No: 538238
  2. Yazar: GULKAIYR KALYBEK KYZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzdeki insanlar için en önemli olan problemlerin biri ulaşımdır. Son dönemlerde karayolu ulaşımında trafik sıkışıklığı, trafik kazaları artmaya başlamıştır. Taşımacılık veya ulaştırma sektörü, bir yerden bir yere götüren veya taşıyan bir yasal kaynaktır. Zaman geçtikçe, ulaşım, yüksek kaza oranı, trafik sıkışıklığı, trafik ve hava kirliliği, vb. gibi birçok konuyla karşı karşıya gelmekteyiz. Bu karmaşıklık nedeniyle, araştırmacılar sanal teknolojileri Akıllı Ulaşım Sistemi olarak bilinen ulaşımla bütünleştiriyorlar. Bu tez, Akıllı Ulaşım Sistemi uygulamalarının, teknolojilerinin ve farklı alanlarının çok çeşitli parçalarını ele almaktadır. Kara Taşıtlarında Akıllı Ulaşım Sistemlerinin (AUS) tanıtılmasının trafik güvenliğini ve hareketliliğini önemli ölçüde arttırdığı tahmin edilmektedir. Trafik sorunu büyük şehirlerdeki insanlar için en önemli sorunlardan biridir ve devam etmektedir. İşe, okula vb. yerlere varış ve çıkış saatlerindeki yoğunluk nedeniyle trafikte çok fazla zaman harcanmaktadır. Son zamanlarda artan trafik sıkışıklığının şiddetli etkisinden dolayı, insanlar trafikte zaman kaybı ve maliyet artışı yaşıyorlar. Gerçek zamanlı trafik akışları veya geçmiş verilere dayanarak araçların seyahat rotaların optimizme etmek için rota hesaplama algoritmaları önerilmiştir. En kısa yolu bulmak için Dijkstra algoritması, A Yıldız algoritması, Genetik algoritma, Floyd algoritması ve Karınca kolonisi algoritması gibi birçok algoritma kullanılır. Bu çalışmanın amacı, simülasyon yoluyla araçların hedeflerine ulaşmaları için en iyi yönlendirme algoritmalarının hangileri olduğunu bulmaktır. Çalışmada, iki algoritma üzerinde durulacaktır. Bu nedenle, iki algoritma türünün performans analizlerini karşılaştırarak hangisinin az kenarlara (uç) giderek en hızlı ve en az maliyetli şekilde amaca ulaşmasını araştırmaktır. Çalışma görsel SUMO simülasyon aracını kullanarak gerçekleştirilmiştir. Sonuca göre A Yıldız algoritmasının arama süresinin Dijkstra algoritmasından daha hızlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The transport or transportation sector is a legal resource that transports or carries it from place to place. Over time, we face many problems, such as transportation, high accident rates, road congestion, traffic and air pollutionetc. Because of this complexity, researchers integrate virtual technologies into transportation, known as the Intelligent Transport System.This thesis deals with the various parts of the Intelligent Transport System applications, technologies and different fields. It is assumed that the introduction of intelligent transport systems (ITS) in ground vehicles will significantly increase traffic safety and mobility. The traffic problem is one of the most important problems for people in big cities and is still going on. Too much time spent in traffic due to the intensity of arrival and exit times to work, school, etc. Due to the serious consequences of an increase in traffic jams in recent times, people are losing time in traffic jams and increasing costs. Algorithms for calculating routes are proposed to optimize vehicle routes based on real-time traffic flows or historical data. To find the shortest path, many algorithms are used, such as the Dijkstra algorithm, the A star algorithm, the Genetic algorithm, the Floyd algorithm, and the Ant colony algorithm. The purpose of this study is to find out which of the best routing algorithms are tools for achieving goals through simulation. The thesis will focus on two algorithms. Therefore, by comparing the performance analysis of the two types of algorithms, it is necessary to investigate which one reaches the least edges (ends) and reach the goal in the least cost way. It was performed using the SUMO visual simulation tool. The result shows that the A star algorithm faster than Dijkstra's algorithm.