Yeni nesil aljinat mikser tasarımı
Design of new alginate mixer
- Tez No: 373086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Diş hekimliğinde, hastaların ağızlarından ölçü almak amacıyla kullanılan aljinat ölçü maddeleri maddeleri; aljinat tozu ile suyun belli oranda karıştırılması ile elde edilmektedir. Bu işlem manuel veya makine yardımıyla hazırlanmaktadır. Piyasada bulunan aljinat hazırlama makineleri otomatik oranlama ünitesine sahip değildir. Bu tez çalışmasında; otomatik toz/su oranlama ünitesine sahip aljinat mikser makinesi tasarlanmış, yazılımı geliştirilmiş ve prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen cihaza karıştırma için gerekli parametreler önceden girilip kaydedilebilmektedir. Karıştırılacak malzemelerin miktarları mikroişlemci ile haberleşen bir yük hücresi sayesinde ayarlanabilmektedir. Hassas bir şekilde oranlanan toz/su karışımları daha sonra karıştırma ünitesine gönderilmektedir. Karıştırma ünitesi piyasadaki mevcut aljinat mikserlerle aynı çalışma ve kontsrüksiyon parametrelerine sahiptir. Bu çalışmada geliştirilen aljinat mikserlerle elde edilen aljinat ölçü maddeleri ile diğer klasik yöntemlerle elde edilen aljinat ölçü maddeleri arasında, mekanik özellikler açısından bir farklılık olup olmadığı, çekme, basma ve yırtılma deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak tek yönlü ANOVA testi ile %95 güven seviyesinde test edilmiş ve sonuçlar grafik ve tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In dentistry, alginate measurement substances that are used for taking measurements from patients mouths, are obtained with mixture of water and alginate dust in a certain rate. This mixture is prepared manuelly or by machine. Ordinary alginate preparation machines don't have automatic proportioning units. In this thesis, an alginate mixer machine which has an automatic dust/water proportioning unit was designed, its software was developed and its prototype was produced. The parameters that are necessary for mixture, can be entered and saved previously to the developed device. The quantity of substances to be mixed can be set by a load cell that communicates with the microprocessor. Sensitively proportioned dust/water mixture then is sent to mixturing unit. The mixturing unit has same working and construction parameters with ordinary alginate mixers. In mechanical characteristics angle whether a difference or not, alginate measurement substances that are obtained with developed alginate mixers in this study and between the substances that are obtained with the other classical methods, was tested in a confidence with % 95 with one way ANOVA test data were obtained from tensile, compressive and tear tests and results were presented with graphics and tables.