Uşak ekolojik şartlarında farklı azot dozlarının şeker mısırın (Zea mays saccarata Sturt.) verim ve kalite özelliklerine etkisi.
Effects of different nitrogen doses on yield and quality components of swett corn (Zea mays saccharata Sturt.) under Usak ecological conditions
- Tez No: 373156
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, 2013 yılı üretim sezonunda Uşak ili Merkez Hocalar köyünde yürütülmüştür. Çalışmada farklı azot dozlarının şeker mısırın (Zea mays saccharata Sturt.) verim ve kalite özelliklerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada, 4 farklı N dozunun (0, 7, 14 ve 21 kg/da) şeker mısırında (jübilee F1) bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap çapı, koçan çapı, koçan boyu, tek koçan ağırlığı, koçanda sıra sayısı, koçanda tane sayısı, pazarlanabilir koçan sayısı ve taze koçan verimi ile taze koçandaki tanelerde ham protein oranı, şeker oranı ve nitrat birikimine etkileri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; azot dozlarının bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, taze koçan verimi ve taze koçandaki tanelerde nitrat birikimi üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Bitkide; sap çapı, koçan çapı, koçan boyu, tek koçan ağırlığı, koçanda sıra sayısı, koçanda tane sayısı, pazarlanabilir koçan sayısı, taze koçandaki tanelerde ham protein oranı ile şeker oranı azot dozlarından etkilenmemiştir. En yüksek taze koçan veriminin elde edilebileceği optimum azot dozu 14 kg/da olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the village of Hocalar in Usak Central in 2013 production season. The study was intended to determine the yield and quality characteristics sweet corn (Zea mays saccharata Sturt.) of different nitrogen doses. This research were determined of effect plant height, first ear height, stem diameter, ear diameter, ear height, single ear weight, row number in ear, seed number in ear, marketable ear number and fresh on the cob fresh cob yield and crude protein content in grain, sugar content and nitrate accumulation in sweet corn (jubilee F1) 4 different N of doses (0, 7, 14 and 21 kg/da). According to results of the research, the effects of nitrogen doses was found to be statistically significant in plant height, first ear height, fresh ear yield and nitrate accumulation. İn the plant; stem diameter, ear diameter, ear height, single ear weight, row number in ear, seed number in ear, marketable ear number, fresh on the cob grain crude protein content and sugar content were not affected of nitrogen doses. Highest fresh ear yield can be optimum nitrogen dose were determined of 14 kg/da.