Sera yetiştiriciliğinde kirletici faktörlerin belirlenmesi
Determi̇ni̇ng of pollutant factors i̇n greenhouse
  1. Tez No: 373168
  2. Yazar: SELMAN GÜZEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILGAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Denizli bölgesinde bulunan sera işletmelerinin özellikleri, üretim esnasında ve sonrasında ki bitkisel atıkların durumları, atık toplama materyallerinin varlığı, örtü malzemesi, gübre ve ilaçlama gibi materyallerden geriye kalan atıkların nasıl değerlendirildiği araştırılmış, bu olumsuz koşulların neden olduğu sorunlar irdelenmiş ve elde edilen sonuçlar konuyla ilgili literatür bilgileri ile kıyaslanarak gerekli önerilerde bulunulmuştur. Araştırma yapılan 67 adet sera işletmesinin % 30'unu modern sera işletmesi, %70'ini klasik sera işletmeleri oluşturmaktadır. Bu sera işletmelerinin %79'unun topraklı üretim, % 18'inin topraksız üretim ve % 3'ünün viyollerde fide yetiştiriciliği yaptığı belirlenmiştir. Tarımsal uygulamaların önemlilerinden olan ilaçlama ve gübrelemeden geriye kalan poşet ve kap gibi atıkların nasıl değerlendirildiği araştırılmış; tarlaya gelişi güzel atıldıkları, çöp kutularına attıkları, geri dönüşüm noktalarına bıraktıkları ya da bir yerde toplayıp yaktıkları gözlemlenmiştir. Anket yapılan 67 adet sera işletmesinde; kullanıldıktan sonra değiştirilen plastik örtü malzemesinin yaklaşık % 64'ünün uygun bir şekilde bertaraf ettiği ve geri kalan % 34'lük kısmının ise araziye bırakılarak ya da yakılarak yok edildiği gözlemlenmiştir. Araştırma yapılan 67 adet sera işletmesinin % 4'ü fosil yakıtla, % 22'si jeotermal enerjiyle, % 4'ü jeotermal enerjinin yanında fosil yakıt kullanarak serasını ısıttığı ve % 69'unun ısıtma yapmadığı gözlemlenmiştir. Fosil yakıtla ısıtmadan çıkan atıkların % 50'si atıklarını çöp kutularına attıkları, % 33'ünün araziye attıkları ve % 17'sinin de inşaatta kullandıkları gözlemlenmiştir. Kullanılan jeotermal suyun % 50'si geri dönüşüme verilirken diğer % 50'sinin Büyük Menderes Nehrine akıttıkları gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda, işletmelerin % 70'inde atık materyal olarak değerlendirdiğimiz ve üretim aşamasında ortaya çıkan atıkları herhangi bir tedbir almadan arazi koşularına bıraktığı belirlenmiştir. Bu ve benzeri uygulamalar sonucu oluşan atıkların çevremizi kirlilik açısından tehdit edeceği kanaati doğmuştur. Çünkü üretim esnasında ortaya çıkan plastik ve benzeri materyallerin doğada yok olma süreleri uzun yıllarda gerçekleşmektedir. Atıklardan kaynaklanan kirliliğin önüne geçilmesi konusunda üreticilerin bilgilendirilmesi ve bu konu üzerinde yapılacak görsel yayımlar sayesinde daha temiz bir çevre oluşacağı araştırıcılar tarafından düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the features of the greenhouse enterprises in Denizli region, the situations of the plant waste during and after the production, the existence of cover materials and how the manure and pesticide's waste can be evaluated have been investigated. The matters which are the reasons of those negative conditions have been examined and the necessary suggestions have been offered by comparing the knowledge about the results. % 30 of 67 greenhouse enterprises which have been investigated is modern greenhouse enterprise and % 70 of them is classic greenhouse enterprise. It is determined that % 79 of those greenhouse enterprises is land production, % 18 of them is soilless production and % 3 of them is seedling plants. How the waste of the manure and pesticide like plastic package and cover can be evaluated has been investigated. It has been observed that they have been thrown away to the fields by randomly, thrown away to the containers, left to the recycling points or they have been fired somewhere. It has been observed that, in 67 greenhouse enterprises surveyed, almost %64 of the plastic materials which have been changed after being used have been destroyed in a suitable way and the rest of % 34 part have been destroyed by releasing to the fields or being fired. It has been observed that % 4 of the 67 greenhouse enterprises which have been investigated is heated by fossil, % 22 of them is heated by geothermal energy, % 4 of them is heated by both fossil and geothermal energy and % 69 of them isn't heated. % 50 of the waste which is not heated by fossil has been thrown away to the fields and % 17 of them has been used for constructions. %50 of the geothermal water which has been used is given to the recycling and the other % 50 part of it is thrown away to the Grand Menderes River. The results of the investigation shows that the % 70 of the waste of the production ranks have been thrown away to the fields at random. It is proved that wastes of the manure and pesticide which come into being after these and quasi applications will pose a threat to our environment in the means of the pollution. Because the annihilation of the materials like plastic which are thrown away to the environment during the production takes a long time. It is expected by the scientists that thanks to informing producers about preventing the pollution (because of the waste) and visual publications published about this issue a cleaner environment will arise.