Kök bölgesi sınırlamasının biber bitkisinin gelişimi ve verimine etkileri
Effects of root zone restriction on growth and yield of pepper plant (Capsicum annuum L.)
  1. Tez No: 373169
  2. Yazar: SAKİNE BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması, kök bölgesi sınırlamasının biber bitkisinin gelişimi ve verimi üzerine olan etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, sera içerisinde 3 faklı boyuttaki saksılara (S1: 6.7, S2: 11 ve S3: 16.5 litrelik) dikilen sivri biber bitkisinin kök gelişimi incelenmiştir. Her bir konu için tekerrürler dâhil 15 saksıda fide dikimi yapılmıştır. Toplamda, tekerrürler dâhil 5 x 3 x 5 = 75 saksıyla çalışma yapılmıştır. Bitki çeşidi olarak çarliston (Safran F1) biber çeşidi dikilmiştir. Deneme 3 tekerrürlü ve tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre yürütülmüştür. Sulama suyu damla sulama sistemiyle ve 2 ayrı programa göre verilmiştir. Birinci programda (I1) 3 farklı boyuttaki saksılara her sulamada en küçük saksıdaki su azalışı dikkate alınarak mevcut su %60'a düşünce, tarla kapasitesine gelinceye dek sulama suyu uygulanmıştır. İkinci programda (I2) ise, 6.7, 11 ve 16.5 litre hacmindeki saksıların her birindeki mevcut su %60'a düşünce tarla kapasitesine gelinceye kadar sulama suyu uygulanmıştır. Çalışmada, kök sınırlaması uygulamalarıyla hem yüksek verim alınması sağlamış, hem de sulama suyundan önemli ölçüde tasarruf ta sağlanacağı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonuçlarının ışığı altında, benzer koşullarda çarliston biber yetiştiriciliğinde bitki başına 6.7 litrelik toprak hacminin yeterli olacağı ve elverişli su yaklaşık %60'a düşünce sulama yapılmasının (I1S1) uygun olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the effects of the root zone restriction on the growth and yield of pepper plants. In this study, root developments of pepper planted in three different sized pots (S1: 6.7, S2: 11 ve S3: 16.5 liter) in the greenhouse were examined. In each treatment, seedlings were planted in 15 pots including sub-plots. Treatments in total consisted of 5 x 3 x 5 = 75 pots. Charleston pepper (Safran F1) as plant varieties were planted. Experiment was conducted according to randomized factorial experimental design with 3 replications. The irrigation water was applied by drip irrigation systems and irrigation was based on two different programs. In the first program (I1), water applied in each irrigation to pots of three different sizes was up to irrigation water applied for the smallest pot that until soil reached field capacity when the available water in the soil profile fell to about 60%. In the second program (I2), considering the decrease is moisture present in 6.7, 11 and 16.5 liters pots were watered until soil reached field capacity when the available water in the soil profile fell to about 60%. In this study was reached to conclude that it can be provided to high yield and the considerable water savings through root restriction. In the light of the results of the study, in the cultivation of peppers is recommended the use of 6.7 liter pots and the irrigation application when the available water level in the pots fell to about 60%.