TiSiSb, TiGeSb, ZrSiSb, ZrGeSb, HfSiSb ve HfGeSb bileşiklerinin elastik, elektronik ve titreşimsel özellikleri
The elastic, electronic, and vibrational properties of TiSiSb, TiGeSb, ZrSisb, ZrGeSb, HfSiSb, and HfGeSb compounds
- Tez No: 373196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DELİGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, tetragonal yapıdaki TiSiSb, TiGeSb, ZrSiSb, ZrGeSb, HfSiSb ve HfGeSb bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve titreşimsel özellikleri yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan temel prensipler yöntemiyle incelendi. Bileşiklerin örgü parametreleri, bant yapıları, elastik sabitleri, bulk modülleri, Young modülleri ve shear modülleri, Poisson oranları, sertlikleri, Debye sıcaklıkları, ses hızları, anizotropi faktörleri, fonon dispersiyon eğrileri ve durum yoğunlukları hesaplandı ve yorumlandı. Ayrıca bazı mekaniksel özelliklerin basınç altında değişimleri ve yönelimlere bağlılıkları incelendi. Aynı zamanda literatürde mevcut olan deneysel verilerle karşılaştırma yapıldı. Tüm bileşikler mekaniksel ve dinamiksel kararlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study of the structural, electronic, elastic and vibrational properties of TiSiSb, TiGeSb, ZrSiSb, ZrGeSb, HfSiSb and HfGeSb compounds in tetragonal structure have been investigated by using the first principles method based on density functional theory. The lattice parameters, band structures, elastic constants, bulk modulus, Young's modulus, shear modulus, poisson's ratios, hardness, Debye temperatures, sound velocities, anisotropy factors, phonon dispersion curves, and density of states for these compounds have been calculated and commented. Furthermore, the pressure and directional dependence of some mechanical properties have been analyzed. We have also made some comparisons with the available experimental data. The all compounds exhibit mechanical and dynamical stability.