Hemen hemen pseudo f-manifoldlar
Almost pseudo f-manifolds
- Tez No: 373204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZÜSAĞLAM, PROF. DR. DURMUŞ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı; pseudo f-yapı, almost parakontakt, almost product manifold, torsiyon tensörü ve hemen hemen pseudo f-manifold arasındaki ilişkiyi ve bazı eğrilik şartlarını incelemektir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kontakt manifoldlarla ilgili yapılmış çalışmaların literatür özetine yer verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde; konunun incelenmesinde kullanılacak temel kavramlar, ilgili tanımlar verilmiş, parakontakt manifoldlar ve almost product manifoldların yapılarından bahsedilmiş, bazı temel teorem ve önermeler ispatlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise; hemen hemehn pseudo f-manifoldların bazı eğrilik şartları verilmiş ve elde edilen teoremler de ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine between relationship of pseudo f-structure, almost paracontact, almost product manifold, the torsion of tensor and almost pseudo f-manifolds also some curvature conditions. This thesis consists of four chapter. In the first chapter, abstract of literature that had done on contact manifold is given. In the second chapter, the basic concepts used in the thesis, the relevant definitions and theorems are given. In the third chapter, pseudo f-structure, the torsion of tensor, almost paracontact manifold and the manifold of almost product structures is mentioned and some basic theorems and propositions are proved. Finally in the last chapter, some curvature conditions of almost pseudo f-manifolds is given and ontained theorems are proved.