Gündoğdu (Rize) heyelanı ve çevresindeki yamaçların duraylılığı
Gündoğdu (Ri̇ze) landslide and its surrounding slope susceptibility
  1. Tez No: 373205
  2. Yazar: SAMET REİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Gündoğdu (Rize) yöresi heyelan duyarlılığı açısından incelenmiş ve stabilite analizleri yapılmıştır. Gündoğdu ve çevresinin 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası çıkarılmış, yaşlıdan gence doğru Melyat Formasyonu (Orta Eosen) ve Alüvyonlar (Kuvarterner) şeklinde birimler sıralanmıştır. 2010 yılında Gündoğdu'da meydana gelen 5 farklı heyelan için 1/500 ölçekli enine kesitler çıkarılmıştır. Bu verilerle stabilite analizi yapılmıştır. Stabilite hesabı yapılacak olan yerlerdeki zeminlerin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla alınan zemin örneklerinin laboratuvar deneyleri ile içsel sürtünme açısı (ϕ), kohezyonu (c), doygun birim hacim ağırlık, doğal birim hacim ağırlık, kuru birim hacim ağırlık ve batık birim hacim ağırlıkları (γd, γn, γk, γ′), özgül ağırlığı (Gs), porozitesi (n), doygunluk derecesi (Sr), boşluk oranı (e) ve dane dağılımı belirlenmiştir. Bu deneylerin sonuçlarından sonra heyelanların çıkarılan jeolojik kesitlerinden çizilen muhtemel kayma yüzeylerine göre 4 farklı stabilite analiz metotlarıyla stabilite analizleri yapılmıştır. Bu verilerle birlikte bölge, özellikle yağışlardan sonra ayrışmanın da etkisiyle büyük tehlike taşımaktadır. Bu amaçla heyelanların önlenmesi için yapılması gerekenler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, zone of Gündoğdu (rize) located in the Eastern Black Sea Region were examined in terms of landslide susceptibility and its stability analyzes were conducted. 1/25.000 scale geological map of Gündoğdu and its surrounding was provided, the unit sarelisted as Melyat Formation (MiddleEocene) and alluvium (Quaternary) from older to younger. 1/500 scale crosssections were generated for five different landslide happened at Gündoğdu in 2010. Stability analyzes were done with this data. Angle of internal friction (φ), cohesion (c), saturated unit weight, natural unit weight, dry unit weight and submerged unit weight (γd, γn, γk, γ ') , specific gravity (Gs), porosity (n), saturation degree (SR), voidratio (e) and grain size distribution were determined with laboratory tests of soil samples which were taken to determine the engineering properties of soils located in places which stability calculations would be held. Following the results of these experiments, stability analyzes were done with 4 different methods according to the possible sliding surfaces that were plotted from geological section of landslide. As a result of these datas, this region pose a great dangere specially after rainfall with the effect of weathering, For this purpose, needs to be done for the prevention of landslides have been introduced.