Depresyon tedavisinin hedef enzimlerinden mao-a'nın bazı bitkilerle inhibisyonu
The inhibition of target enzyme mao-a with some plants in the treatment of depression
- Tez No: 373221
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Hypericum perforatum L., Ginkgo biloba L., Lavandula angustifolia Miller subsp. angustifolia Miller, Zingiber officinale Roscoe, Tilia argentea DESF. EX DC., Cinnamomum aromaticum J. Graham, Menthae x piperita L., Thymus sipyleus Boiss. subsp. sipyleus var. sipyleus, Portulaca oleracea L., Trachystemon orientalis (L.) G. Don, Allium sativum L., Petroselinum crispum (Miller) A.W. Hill ve Spinacia oleracea L.'nin rat karaciğer MAO-A enzim aktivitesi üzerine inhibisyon etkileri araştırılmıştır. MAO-A için en iyi inhibitör bitki ekstraktının I50 değeri 0.071 mg/mL olan ve % 70.15 inhibisyon oranına sahip H. perforatum etanol ekstraktı olduğu tespit edilmiştir. H. perforatum'dan sonra sırasıyla I50 değeri 0.074 mg/mL olan S. oleracea etanol, I50 değeri 0.075 mg/mL olan G. biloba etanol, I50 değeri 0.080 mg/mL olan A. sativum etanol, ve I50 değeri 0.081 mg/mL olan H. perforatum saf su ekstraktlarında en iyi inhibitör etki tespit edilmiştir. Ayrıca rat karaciğer homojenatına ait protein miktarı belirlenmiştir. Rat karaciğer homojenatına ait protein miktarı 0.21 mg/mL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it was investigated inhibition effects of Hypericum perforatum L., Ginkgo biloba L., Lavandula angustifolia Miller subsp. angustifolia Miller, Zingiber officinale Roscoe, Tilia argentea DESF. EX DC., Cinnamomum aromaticum J. Graham, Menthae x piperita L., Thymus sipyleus Boiss. subsp. sipyleus var. sipyleus, Portulaca oleracea L., Trachystemon orientalis (L.) G. Don, Allium sativum L., Petroselinum crispum (Miller) A.W. Hill and Spinacia oleracea L. on activity of rat liver MAO-A. It was determined that the best inhibitor plant extract for MAO-A which has value of I50 was 0.071 mg/mL and with ratio of inhibition 70.15 % ethanol extract of H. perforatum. Following ethanol extract of H. perforatum, the best inhibition effects were determined that 0.074 mg/mL of I50 value in ethanol extract of S. oleracea, 0.075 mg/mL of I50 value in ethanol extract of G. biloba L., 0.080 mg/mL of I50 value in ethanol extract of A. sativum and 0.081 mg/mL of I50 values in distilled water extract of H. perforatum, respectively. In addition, protein amount of the rat liver homogenate is determined. The protein amount of the rat liver homogenate was calculated as 0.21 mg/mL.