Antrene olmuş futbolcular ve sedanter kişilerde egzersiz sonrası toparlanma sürecinde kan laktat düzeylerine B vitaminlerinin etkisi
The effect of B vitamins on lactate levels in experienced football players and sedantery subjects at the recovery period of after exercise
  1. Tez No: 373478
  2. Yazar: RIDVAN BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞERMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kan laktat düzeyi anaerobik metabolizmanın bir göstergesidir. Birçok egzersizin başlangıcında solunum-dolaşım sistemi kasların oksijen ihtiyacını karşılayamadığı için kanda laktat artar. Oksijenin yetersiz kaldığı kısa süreli maksimal şiddetteki egzersizlerde, egzersiz sonrası ilk 5.dakikada kan laktat düzeyi 200 mg/dl'ye yükselebilir. Laktik asitin yüksek seviyelere ulaşması, kişide kas yorgunluğu ve metabolik asidoza yol açabilir.Enerji üretiminin normal düzeyde sürdürülebilmesi için B vitaminleri miktarının dokularda optimal düzeyde olması zorunludur. Ancak, egzersizde performansı ve dayanıklılığı arttırmak amacıyla diyete B vitaminleri ilave edilmesiyle ilgili çalışmalardan elde edilen sonuçlar çelişkilidir. B komleks vitaminlerinin egzersiz sonrası kan laktat düzeylerine etkisini kesin olarak belirtmek için bilgilerimiz henüz yeterli değildir. Bu nedenle yapmış olduğumuz çalışmada spor yapmayan erkek bireylere ve antrene olmuş futbolculara 15 gün oral olarak B kompleks vitaminleri uygulandı. Vitamin uygulamadan önce ve uygulandıktan sonra deneklerin kan laktat düzeyleri belirlendi ve kısa süreli egzersiz programı (koşu bandında 10 dakika süreli,10 km/saat ) uygulandı. Egzersiz öncesi ve hemen sonrası deneklerin kan laktat düzeyleri tekrar ölçüldü.Spor yapmayan genç erkekler ve antrene olmuş futbolculara 15 gün B kompleks vitaminleri uygulanması deneklerin kan laktat düzeylerinde önemli bir değişiklik oluşturmadı. Ancak, B kompleks vitaminleri uygulaması, hem spor yapmayanlarda hem de antrene olmuş genç futbolcularda egzersiz sonrası kan laktat düzeylerini kontrol değerlerine göre önemli ölçüde azaltı.Sonuç olarak bu çalışmamızdan elde edilen bulgular; B kompleks vitaminlerinin sedanter bireyler ve antrene olmuş futbolcularda egzersiz sonrası kan laktat düzeylerini önemli ölçüde azalttığını ve buna bağlı olarak toparlanma sürecini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Blood lactate level is an indicator of anaerobic metabolism. At the beginning of many exercise in the blood lactate increases because of the respiratory-circulatory system can not meet the skeletal muscles oxygen need. Blood lactate concentration can arice to 200 mg/dl in the first 5 minute after the short-term maximal intensity exercise.To reach a high level of lactic acid in people can lead to muscle fatigue and metabolic acidosisAmount of B vitamins in the body tissue must be optimal. to maintain energy production.at the normal level. However, the result obtained from studies with the supplementation of B vitamins to diet for increasing endurance and exercise performance are conflicting. Our knowledge is not sufficient yet to clarify the effect of vitamin B complex on post-exercise blood lactate levels. Therefore, in this study, vitamin B complex was administered orally for 15 days to the experienced amateur football players and sedanter individuals. Blood lactat level of subjects were measured before and after the administration of B complex vitamins, and the subjects were exposed to short-term exercise program (treadmill for 10 minutes in duration, 10 km / h ). Immediately after exercise blood lactate level of subjects were measured again.Application of the B complex vitamins for 15 days unchanged blood lactate level of subjects at the before exercise. However, application of the B complex vitamins, significantly decreased blood lactate levels to control values both experienced football players and sedanter subjects at the period of after exercise.The findings obtained from our study indicated that supplementation of B complex vitamins significantly attenuated blood lactate levels immediately after exercise in sedanter people and football players and thus, B complex vitamins may affect recovery period in a positive direction.