Lumped reactively loaded diakopted dipole antenna
  1. Tez No: 8164
  2. Yazar: ADİL MEHMET MASARACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUNKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET TOPLU REAKTİF ELEMANLARLA YÜKLENEN BÖLÜNMÜŞ DîPOL ANTEN MASARACIOGLU, Adil Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Altunkan HIZAL Şubat 1990, 88 sayfa Bu çalişmada, bölünmüş lineer anten portlarina yapilan reaktif yükler incelenmiştir. Anten bölünmesinin anlami ise çok parçali bir antenin parçalar ina ayrilmasi veya bir antenin küçük elemanlarina bölünmesidir. Ayni zamanda bölünme teorisi özellikle dipol tel antenlere uygulanarak ele alinmiştir. Değiştirilmiş bölünme teorisi kullanilarak empedans matrisi oluşturulmuş, anten üzerindeki akim dagilimi ve işima paterni elde edilmiştir. Bu analiz, ayrica reaktif yüklenen bölünmüş dipol antene uygu lanm iştir. Anahtar sözcükler : bölünmüş, lineer tel anten, reaktif yükleme, değiştirilmiş bölünme teorisi, dipol anten iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LUMPED REACTIVELY LOADED DIAKOPTED DIPOLE ANTENNA MASARACIOGLU, Adil Mehmet M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Altunkan HIZAL February 1990, 88 Pages In this study, lumped reactive loading to the ports of the diakopted linear wire antenna are analysed. The meaning of diakopting is to disconnect the mult i element antenna into individual elements or to break up the antenna into segments. The diakoptic theory especially applying it to the dipole wire antenna has been mentioned. Using the modified version of the diakoptic theory, the impedance matrix is constructed, the current distribution through the antenna and the radiation pattern are. obtained. This analysis is performed also for diakopted dipole antenna with different reactive loading. Key words : diakopted, linear wire antenna, reactive loading, modified diakoptic theory, dipole antenna