Fiber lazer sistemi ve farklı yüzey pürüzlendirme yöntemleri uygulanarak yüzeyi pürüzlendirilen zirkonya materyali ile dentin arasındaki bağlantı kuvvetinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
The evaluating in-vitro bond strength of zirconia surface that was roughed with fiber laser and different surface treatments techniques to dentin
  1. Tez No: 373512
  2. Yazar: SERVER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ NİĞİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Fiber Lazer Sistemi Ve Farklı Yüzey Pürüzlendirme Yöntemleri Uygulanarak Yüzeyi Pürüzlendirilen Zirkonya Materyali İle Dentin Arasındaki Bağlantı Kuvvetinin İn-Vitro Olarak Değerlendirilmesi Adeziv simantasyonundan önce, zirkonya materyali ile dentin bağlantısının güçlü olması için seramik yüzeyine çeşitli yüzey pürüzlendirme işlemleri uygulanması zorunluluğu vardır. Konvansiyonel yöntemle yapılan yüzey pürüzlendirme işlemleri; Al2O3 ile kumlama, Rocatec, Cojet ve lazer sistemi ile pürüzlendirme olarak sayılabilir. Bu çalışmanın amacı; Zirkonyum materyalinin adeziv simantasyonunda, zirkonyum yüzeyine uygulanan yüzey pürüzlendirme işlemlerinden ilk defa bu çalışmada kullanılan Fiber lazer uygulamasının, diğer yüzey pürüzlendirme yöntemleri (aluminyum oksit kumlama, cojet ) ile karşılaştırılıp; retansiyona etkisinin araştırılmasıdır. Üretilen zirkonyum disklere farklı yüzey özellikleri teknikleri uygulandı ve son dönemlerde sık kullanılan farklı özelliklerde rezin simanlarla yapıştırılarak, zirkonyum disklerin bağlantı kuvvetleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmada uygulanan yüzey özelliklerine ve kullanılan siman çeşidine göre örnekler sekiz gruba ayrıldı. Her grupta 15 tane olmak üzere, toplam 120 örnek üzerinde çalışma yapıldı. Bu çalışmada kısa süre önce cerrahi nedenlerle çekilmiş, çürüksüz, çatlak ve kırık olmayan 120 adet yirmi yaş dişler kullanıldı. Daha sonra standart kalıplar kullanılarak dişler mine-sement sınırından, okluzal yüzeyleri kalıpların tabanına paralel olacak şekilde akrilik (Verteks orthoplast 456L01 Netherlands) bloğun merkezine gömüldü. Dişlerin okluzal yüzeylerinde, dentin açığa çıkana kadar tekerlek elmas frez (Fischer WR 12B) ve airator (NSK P1024001 Japan) yardımıyla yüzey aşındırması yapıldı. CAD/CAM teknolojisi ile üretilen zirkonyum disklere; Cojet, alüminyum oksit (Al2O3), fiber lazer uygulanması yapıldı. Pürüzlendirilen ve kontrol grubundaki zirkonyum diskler SEM?de (Oxford Instruments, İngiltere) X200, X2000, X5000 büyütmelerde incelendi. Pürüzlendirilen zirkonyum disklerin MDP (Panavia F 2.0) ve Bis-GMA (Variolink N) içerikli rezin kompozit simanlar ile simantasyonu yapıldı. Simante edilmiş örneklere termal siklus cihazında (SD MechatronikGmbH, Almanya) 5ºC?de 15 sn, 55ºC?de 15 sn, döngüler arası 5 sn olmak üzere 5000 defa ısısal döngü uygulandı. Termal siklus işleminden sonra örneklere makaslama testi uygulandı ve sonuçlar değerlendirildi. Elde edilen verilen istatistiksel değerlendirilmesinde; farklı simanlardaki farklı yüzeyler için kuvvet dayanımı değerlerinin değişik metotlarlardaki ortalamaların karşılaştırılmasında TWO WAY ANOVA testi kullanılmış olup, istatistiksel anlamlılık söz konusu olduğunda farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemede Bonferroni ve Dunnett çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Farklı yüzeyler için simanlar arası ortalama farkların araştırılmasında bağımsız (independent) Students? t-testi kullanılarak analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The evaluating in-vitro bond strength of zirconia surface that was roughed with fiber laser and different surface treatments techniques to dentin Before adhesive cementation, variety roughening procedures that applied on ceramics surface is necessary for the strong bond between dentine surface and zirconia ceramics. The conventional method of surface roughening procedures; Al2O3 sandblasting, Rocatec, Cojet and laser system can be considered as roughening. Purpose of this study material, adhesive cementation of zirconium, in zirconium surface roughening process Fiber laser application that firstly used this study compare with other surface roughening processes (aluminum oxide sanding, cojet) and investigate the effect of retention. Different surface properties of zirconia discs produced in recent periods commonly used techniques were applied and bonded with resin cements with different characteristics, zirconium discs bond strenght were evaluated statistically. In this study, samples, based on the type of cement used and applied of surface properties separated into eight groups. In each group, including 15 samples, in total 120 samples were working on. In this study, shortly before the for reasons surgery freshly extracted 120 human wisdom teeth was used. Then, teeth buried cemento-enamel junction, occlusal surfaces of the forms will be parallel to the base in the center of the acrylic block using the standard template. Occlusal surfaces of the teeth, exposing the dentin with the wheel diamond bur (Fischer WR 12B) and airtribune (P1024001 NSK Japan). Discs of zirconium produced by CAD / CAM technology, cojet, aluminum oxide (Al2O3) and fiber laser were applied. One of the control group and a roughed zirconium disks examined X200, X2000, X5000 magnifications with SEM (Oxford Instruments, UK). Roughed zirconia discs cemented with MDP (Panavia F 2.0) and Bis-GMA (Variolink N). 5000 times thermal cycle was performed to cemented examples. After the thermal cycle, shear bond stress test was applied to the samples and the results were evaluated.