Turkish conservatives and Cyprus in foreign policy in the context of constructivist theory and identity; 1960-1980 era
İnşacı teori ve kimlik bağlamında Türk muhafazakarları ve dış politikada Kıbrıs; 1960-1980 dönemi
  1. Tez No: 373585
  2. Yazar: BURAK BINARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SITKI BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bugüne kadar Soğuk Savaş dönemi Türk Dış Politikasının tüm analizleri çoğunlukla Realist/neo-realist güç politikası odaklı rasyonel yaklaşımlar üzerinden yapılmıştır. Analizler kültür, değer, tarih gibi sosyal faktörlerin dışında tutulmuştur. Halbuki, İnşacı Uluslararası İlişkiler Teorisi, sosyal inşa sürecini vurgulayarak ve kimlik kavramını öne çıkararak, güç, yapı, anarşi, çıkar gibi rasyonel parametreleri anlamlandırarak analiz yapmaktadır. İnşacı teori, gerçeklikleri rasyonel teoriler gibi sadece verili olarak ele almayıp bunların tüm sosyal yönleriyle birlikte incelenmesinin doğru olacağını iddia eder. Bu teorinin en önemli isimlerinden olan Alexander Wendt uluslararası politikada devlet eylemlerini incelerken, devlet kimliğini uluslararası anlamda kullanmıştır. Devletin kimliğinin iç ve dış bağlantısını bir arada değerlendirmemiştir. Bu bağlamda tez, devletin iç alt kimliklerinin varlığını ve bu alt kimliklerin devlet eylemlerine etkilerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu çerçevede Türk Muhafazakarlığı, Türkiye Cumhuriyeti devlet kimliğinin bir alt kimliği olarak tezin ana aktörüdür. Uzun yıllar Türkiye'nin hem iç hem de dış politikasında önemli bir yer tutan Kıbrıs Sorunu ise analiz zeminidir. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kimliğinin önemli bileşenlerinden olan muhafazakar kimliğin, 1960-1980 döneminde Kıbrıs Sorununa dair politikası İnşacı teori temelinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nearly all analysis of Turkish Foreign Policy in Cold War era has been made with rational approaches which are Realist/neo-realist power politics-based, up until today. Analyses are excluded from social factors as culture, value and history etc… However, Constructivist Theory of International Relations make an analysis by giving meaning to rational parameters as power, structure, anarchy, interest etc… by emphasising social construction process and putting forward Identity concept. Constructivist Theory claim that it is true way to evaluate realities with their all social aspects in contrary to rational theories. Besides, when Alexander Wendt, who is the most important name of theory, examines state acts in international politics, he uses state identity internationally. He does not evaluate internal-external connection of state identity. In this point, thesis tries to put forward existence of internal sub-identities of states and their impacts on state acts. Within this framework Turkish Conservatism is a main actor of thesis as a sub-identity of Turkish Republic state identity. Cyprus Question which has taken part in both domestic and foreign politics of Turkey for long years, is an analysis ground. In this context, Cyprus Question policy in 1960-1980 era which belongs to Conservative identity that is one of important component of Turkish Republic state identity is dealt.