Ergun Göze'nin hayatı ve fikirleri
The life and opinions of Ergun Göze
- Tez No: 373584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYİM TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Gazetecilik, Biography, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bir giriş ve üç bölümden oluşan bu çalışma, Türk siyasal hayatında Ergun Göze'nin nasıl bir domino taşı olduğunu göstermek, onun kalemiyle iktidar-muhalefet ilişkilerindeki konjenktürel durumu anlatabilmek ve Türk demokrasisinin geçirdiği sıkıntıları anlatabilmeyi amaçlamıştır. Bu çerçevede, önce tek partili dönemden çok partili döneme kadar geçen sürede iktidar-muhalefet ilişkisinin almış olduğu biçim, kısaca gözden geçirilmiştir. Daha sonra birinci bölümde Ergun Göze'nin fikirsel arka planını oluşturan kültürel çevresinden, ailesinden, sosyal havzasından, meslekî hayatına ve entelektüel motivasyonuna etki eden olaylara, Bir taraftan, Türkiye'de demokrasinin kurumsallaşmaya başladığı dönemde toplumsal ve siyasal dinamiklere vurgu yapılmış, gazetesindeki köşesinde karşılaştığı polemiklerden, bu polemikler sonucu hukuksal davalarından ve bu dönemde demokrasi vurgusu yapan kişilerin ve kuruluşların sözlerinde ne kadar samimi olduğu konusu, açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Ergun Göze'nin fikir hayatını şekillendiren ideolojik, kültürel, dinî ve sosyolojik hareketlerin neler olduğunu ve onu etkileyen düşünürler gözden geçirilmiştir. Bu fikrî hareketlerin arka planına inerek hangi siyasal ortamların süzgecinden geçerek bu fikri hareketlere destek verdiği tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde Ergun Göze'nin Türk siyasetinde önemli rol oynayan siyasî kişiliklerle ilgili görüşleri, bu siyasî kişiliklere dönemin şartları içinde neden karşı çıktığı açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu siyasî kişiliklerin en faal olduğu dönemde Türk siyasi hayatında yaşanan önemli gelişmeler anlatılarak Türk siyasetindeki darbeler tarihi özetlenerek bu darbeleri olgunlaştıran siyasi, ekonomik ve toplumsal nedenler açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, consisting of an introduction and three chapters, aims to show how Ergun Göze was like a domino block in the Turkish political life and to express through his writings the cyclic state in the relations of opposing and ruling parties and the bottlenecks Turkish democracy has been through. Before this framework, the form opposing and ruling party relations had during the transition period of shifting from single party to multi parties has been reviewed shortly. Furthermore in the first chapter, we want to touch the facts affecting the intellectual motivation and professional life as well as his family, social background and cultural envirenment established Ergun Göze's intellectual backround. On the other hand, social and political dynamics during the period when democracy in Turkey became institutionalised have been emphasized; and polemics he had to face in his newspaper column, and the legal lawsuits resulted from these polemics and how those persons and institutions emphasizing democracy were sincere in their statements- all these issues have been tried to be clarified. In the second chapter, the ideological, cultural, religious and sociological actions shaping intellectual life of Ergun Göze and the philosophers affecting him with examples have been reviewed and explained. It has been analysed by looking into the background of these intellectual actions and by trying to understand through which political contexts his support toward these intellectual action derived from. In the third chapter, we have investigated the opinions of Ergun Göze on political figures playing important roles in Turkish political life and tried to explain why he was opposing to these political figures in the context of the conditions of those periods. Moreover, during the period when these political figures were the most active, important developments in Turkish political life have been told and military coup in Turkish political life have been given as historical summary and political, economic and social reasons causing these military coup have been explained.