Koruma tedbirleri nedeniyle tazminat
The compensation due to protection measures
  1. Tez No: 373627
  2. Yazar: ÖMER GÜNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat”başlığını taşıyan tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel olarak Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı kavramı iç hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında incelenecektir. Özgürlük ve güvenlik hakkının AİHS ve iç hukukumuzda nasıl düzenlendiği ve korunması için ne tür tedbir ve mekanizmaların öngörüldüğünden bahsedilecektir. Koruma tedbirlerinin genel özellikleri ve uygulanma koşulları anlatılacaktır. İkinci bölümde; Koruma tedbirlerinden tazminata konu olan yakalama ve gözaltına alma, tutuklama, arama ve el koyma koruma tedbirleri doktrin ve yasal mevzuat çerçevesinde açıklanmaya çalışılacaktır. Koruma tedbirlerine ne zaman başvurulabileceği, uygulanma şekilleri ve hukuka aykırı durumlar tartışılacaktır. Bu bölümde özellikle en fazla tazminata konu olan“Tutuklama”ele alınacaktır. Üçüncü bölümde; Tezimizin esas konusunu teşkil eden tazminat kavramı açıklanarak tazminata konu hak ihlalleri yargı ve AİHM kararları ışığında tek tek ele alınacaktır. Tazminatın talep edilebilmesi için gerekli yasal şartlar açıklanacak tazminat isteminin usulü, türleri, tazminatın hesaplanması ve devletin rücu hakkı konuları ele alınacaktır. Dördüncü bölümde; Hukukumuzda 2012 yılında yerini alan Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru hakkının hukuksal niteliğine değinilerek başvurunun koşulları, uygulamada verilen kararlar ve insan hakkı ihlallerinin önüne geçme kabiliyeti tartışılacaktır. Sonuç ve değerlendirme; Uygulamada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri sunulacaktır. Ayrıca ülkelerin rejiminin demokratik olma ölçütünün haklara riayet etmesi ile ölçüldüğü vurgulanacaktır. Devletin hukuka olan saygısı ve yasalarda hakların düzenlenmesinden çok içselleştirilmesi gerektiği savunulacaktır. Bireysel Başvuru hakkının ihlallerinin kısa sürede telafi edilmesi açısından önemli olduğu ve benzer güvencelerin hukukumuza kazandırılması gerektiği vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis, called“The Compensation due to Protection Measures”, consists of four sections. In the first chapter, generally the right to liberty and security will be reviewed in terms of the domestic law and ECHR. Both the right to liberty and security and how it is regulated in the domestic law will be mentioned besides addressing which measures and mechanisms have been foreseen to protect it. The general features and implementation conditions of these protection measures will also be explained. In the second chapter, the protection measures which are subject to compensation such as seizing, detention, arresting, searching and confiscation will be explained within the frame of the doctrine and legal legislation. It will also be discussed when to apply for the protection measures, their way of implementations and the conditions against the law. In this chapter, mostly arresting will be discussed, which is subject to the compensation most. In the third chapter, via explaining the concept of compensation which is the basis of our thesis, the violation of right that is subject to compensation will be discussed individually in consideration of justice and ECHR decisions. The required provisions to be able to claim for compensation will be evaluated as well as discussing the procedure of claim for damages, the types and computation of the compensation and the state's right to recourse. In the fourth chapter, via mentioning about the legal nature of the right to individual appeal to Constitutional Court, which has been existing in our laws since 2012, the requirements to apply for it, the decisions given during its application and the capability of preventing human rights violation will be discussed. In conclusion and assessment chapter; the problems experienced during application and its solution offers will be presented. Moreover, it will be emphasized that the standard of being democratic for the regimes of the states is measured by its observance to the rights. Apart from their regulations, the necessity for the internalization of the rights will be promoted as well as the state's respect to law. The fact of violation of the right to individual appeal has to be compensated for in a short time is highly substantial and it will be emphasized that the similar assurances need to be obtained in our law.