Sonlu gruplar ve geometrileri
Finite groups and geomtries
  1. Tez No: 373656
  2. Yazar: CANER EYRİSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAYİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sonlu grup teorisinde önemli çalışmalardan birisi de bütün sonlu ve basit grupların geometrik incelenmesidir. Bu konuyla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Özellikle Mathieu gruplarının geometrileri üzerinde geniş araştırmalar yapılmış, farklı ranklara sahip geometriler oluşturulmuştur. Bunu yaparken, Mathieu gruplarının alt gruplarından yararlanılmıştır. 3. ünite de Mathieu grupları M9 ,M10 , M11 ve M12'nin inşasını tarif etmekteyiz. Daha sonra ilişki geometri tanımı yapılarak M9 ,M10 , M11 ve M12 gruplarının farklı ranklara sahip geometrileri incelenmektedir ve ilişki geometri diyagramı oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In finite groups theory, one of the most important studies is examination of finite and simple groups. Many studies have been done so far. Especially, wide researches have been done about Mathieu groups geometries, geometries which belongs different ranks, have been constructed. While doing this, it has been benefitted from subgroups of Mathieu groups. In section 3, we describe the construction of Mathieu groups M9 ,M10 , M11 and M12. After making defination of incidence geometry, the groups of M9 ,M10 , M11 and M12 groups belonging to different ranks of geometries have been examined and incidence geometry diagram has been constructed.