Karadeniz'in Sinop kıyılarında yaşayan Akdeniz midyesinin (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) parazit faunasının belirlenmesi
Parasite fauna of Mytilus galloprovincialis living in Sinop area of Black Sea
- Tez No: 373655
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkemizi çevreleyen diğer denizler ile Karadeniz'de de yaşayan bir midye türü olan Akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) ekonomik öneme sahip bir su ürünüdür. Bu araştırmada, Karadeniz'in Sinop kıyılarında 3 farklı ekosistemi temsil edecek üç istasyondan 15 Ağustos 2012 - 14 Ağustos 2013 tarihlerini kapsayan toplam 12 aylık sürede her ay Akdeniz midyesi örneklemesi gerçekleştirilerek ülkemizde ilk defa olmak üzere parazit faunalası belirlendi. Nematopsis legeri (de Beauchamp, 1910), Urastoma cyprinae (Graff, 1882), Parvatrema duboisi (Dollfus, 1923), Polydora ciliata (Johnston, 1838) ve Peniculistoma mytili (Morgan, 1925) Jankowski, 1964 olmak üzere toplamda 5 adet parazit türü tanımlandı. Midye örneklerinde tanımlanan parazitlerin enfeksiyon / enfestasyon oranları, enfekte / enfeste midye başına ortalama parazit sayıları ve incelenen midye başına ortalama parazit sayıları hesaplamalarla ortaya konuldu. Elde edilen bulgular hem şekil hem de çizelgeler ile gösterildi. Parazit türlerinden Parvatrema duboisi ve Nematopsis legeri histolojik doku örneklerinde görüntülendi. Tanımladığımız parazit türlerinin tamamı ülkemiz parazit faunası için yeni kayıtlar olup, araştırma süresince elde edilen tüm bulgular bu alanda yapılacak diğer araştırmalara önemli yol gösterici ve katkı yapıcı özelliktedir.
Özet (Çeviri)
Mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) living at other seas and the Black Sea surrounding Turkey is an aquatic product which has economical significance. In this research study, for the first time in Turkey, the parasite fauna of Mediterranean mussel were determined monthly in three different sampling areas representing three different ecosystem around Sinop coasts in the period between 15 August 2012 ? 14 August 2013. A total of 5 parasite species including Nematopsis legeri (de Beauchamp, 1910), Urastoma cyprinae (Graff, 1882), Parvatrema duboisi (Dollfus, 1923), Polydora ciliata (Johnston, 1838) and Peniculistoma mytili (Morgan, 1925) Jankowski, 1964 were identified. Infection prevalence (%), mean intensity and abundance were determined for each parasite species. The findings were either illustrated in figures or presented in tables. Parvatrema duboisi and Nematopsis legeri were studied histologicaly. All the parasite species identified in the present study represent new parasite records for Turkey and all the results obtained here have potential to provide a valuable background for future studies to be conducted in this study field.