TTK Armutçuk Müessesesi Büyük damar IV. bloğun gaz içeriğinin belirlenmesi
Determination of the gas contents of the IV. block of Büyük coal seam at TTK Armutcuk Colliery
  1. Tez No: 373670
  2. Yazar: MEHMET OSKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DİDARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) Armutçuk Müessesesi Büyük damar IV. bloğun gaz içeriğinin doğrudan yöntemlerle belirlenmesi hedeflenmiştir. Öncelikle, kömürleşme olayı ile gaz oluşumu ve yayılımına ait özet bilgiler verilmiş, kömürde gaz içeriğinin belirlenmesinde kullanılan dolaylı, doğrudan ve görgül yöntemler tanıtılmıştır. Ardından, Armutçuk Müessesesinde Avustralya Standartı olarak tanımlanan Hızlı Çözülme ve Yavaş Çözülme teknikleri uygulanarak yeraltı ve yerüstünde yapılan çalışmalar ayrıntılı olarak anlatılıp elde edilen sonuçlar çizelgeler ve grafikler halinde sunulmuştur. Örneklerin gaz içerikleri Hızlı Çözülme tekniğine göre 7.0-14.7 cm3/g, Yavaş Çözülme tekniğine göre 7.2 -17.4 cm3/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is the determination of the gas contents of the IV. Block of Büyük seam at TTK's Armutcuk Colliery using direct methods. Firstly, detailed information about coal formation and gas emissions are summarized, the direct, indirect and empirical methods of gas contents determination of coal have been explained. Then, Fast Desorption and Slow Desorption techniques of Australian Standarts that applied for the measurement of the gas contents in this study have been described in detail. Results of the measurements and estimations have been given as tables and figures. According to Fast Desorption technique gas contents of samples are 7.0-14.7 cm3/g, According to Slow Desorption technique gas contents of samples are 7.2 -17.4 cm3/g.