A study of facility location selection and facility layout design problems: Application in home appliances sector
Tesis yeri seçimi ve tasarımı problemleri üzerine bir çalışma: Ev aletleri sektör uygulaması
- Tez No: 373706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ESRA ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tesis yeri seçimi ve tesis yeri tasarımı ile ilgili kararlar sadece üretim ve taşım maliyetlerini değil aynı zamanda üretkenlik ve tedarik zamanlarını da büyük ölçüde etkiledikleri için stratejik değere sahiptirler. Buna ek olarak, bu kararlar çok amaçlı karakterde oldukları ve süreçle ilgili olarak gerekli verilerin toplanması esnasında yaşanan problemler nedeniyle karmaşık yapıda görevler olarak tanımlanırlar. Buna bağlı olarak, bu iki problem her zaman endüstri mühendisliği literatüründe önemli bir yere sahip olmuştur. Bu çalışmanın amacı Türkiye?de Tekirdağ bölgesinde yer alan bir fabrikada tesis yeri seçimi ve tesis yeri tasarımı problemlerini sırasıyla çözmektir. İlgili firmanın, aynı tesis içerisinde altı farklı fabrikası yer almaktadır ve içlerinden birisi olan tüketici ürünleri fabrikası yeni kurulmuştur. Çalışmanın birinci kısmında excel tabanlı bir yazılım olan CRAFT kullanılarak, malzeme taşıma maliyetlerini düşürmek üzere yeni yerleşim tasarımları önerilmiştir. Çalışmanın bir parçası olarak, mevcut durum analiz edilmiş, gezi ve taşıma maliyeti şemaları ortaya konulmuş ve ilgili yazılım kullanılarak en iyi yerleşim ortaya konulmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak, firma sadece maliyet avantajı kazanmak için değil aynı zamanda da teknik bilgisini artırmak için bazı önemli plastik parçaları üretmek üzere plastik enjeksiyon fabrikası kurmayı düşünmektedir. Bu amaçla, çalışmanın ikinci kısmında tesis yeri seçimi problemi bulanık TOPSIS ve bulanık AHP kullanılarak çözülmüş ve sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Facility location selection and facility layout design decisions have strategic importance for companies since they influence not only manufacturing and transportation costs but also productivity and lead times to a great extent. Additionally, they are considered as hard and complicated tasks with respect to their multi-objective nature and difficulties resulted from collecting necessary data. Therefore these two problems have always been an important subject of industrial engineering literature. The aim of this study is to solve facility layout design and facility location selection problems consecutively in a manufacturing company that locates in Tekirdağ region of Turkey. This company has six different factories in the same facility in which one of them, namely consumer products factory has been recently established. In the first part of the application, by the help of excel-based software program CRAFT, new layout design alternatives were proposed to decrease material flow costs. As a part of the study, current situation was analyzed, from-to and transport cost charts were then presented and best layout solution is aimed to be defined iteratively by the help of CRAFT software. Additionally, the company is considering about establishing a plastic injection factory in the future for producing some of the important plastic components not only to gain cost advantage but also to increase know-how. For this purpose, in the second part of the application; facility location selection problem is aimed to be solved by applying fuzzy TOPSIS and fuzzy AHP methods and the results are compared to each other.