Using an integrated fuzzy MCDM method with balanced scorecard for R&D project performance assessment
AR-GE projelerinin performans değerlendirmesinde dengeli kurumsal karne ve entegre bulanık çok ölçütlü karar verme yöntemlerinin kullanılması
  1. Tez No: 373713
  2. Yazar: ÖMER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) projelerinin performans değerlendirmesi, üzerine çok az araştırma yapılmış karmaşık ve çetin bir problemdir. Bu nedenle çalışmamızda, dengeli kurumsal karne (DKK) yöntemini temel alan ve entegre edilmiş bulanık çok ölçütlü karar verme yönteminden oluşan bir yapı önerilmiştir. Bu yöntem ile Ar-Ge projelerinin performanslarının, kurum vizyon ve stratejileri ışığında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kullanılan bulanık çok ölçütlü karar verme yönteminde; kriterler arasındaki bağımlılıkların tanımlanması amacıyla uygulanılacak“tesirli ağsal ilişki haritası”nı oluşturan bulanık DEMATEL (Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) yöntemi ile kriterlerin global ağırlıklarını bulmak amacıyla yararlanılan bulanık DEMATEL tabanlı analitik ağ süreci (DANP) yöntemi entegre edilmiştir. Önerilen yapı Türkiye'nin tanınan Ar-Ge enstitülerinden birinde yürütülmekte olan bir projeye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, yeterli verinin olmadığı durumlarda DKK yöntemi içindeki performans kriterlerinin, bulanık DEMATEL ve bulanık DANP teknikleri yardımıyla konsolide edilebildiğini ve önerilen yöntemin proje performans değerlendirmesi için başarılı bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The performance assessment of research and development (R&D) projects problem is a very complex and austere issue for project managers and there are few studies on this challenging problem in literature. Hence, a new method is intended to propose and it uses balanced scorecard (BSC) perspectives including an extra perspective, called uncertainty, as a basis and it uses an integrated fuzzy multi criteria decision making (MCDM) approach that effaces the quantitative assessment shortcoming of BSC, in order to evaluate the performance of R&D projects in different stages of their life cycle on the scope of company vision and strategies. The fuzzy MCDM method integrates fuzzy Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL), that builds an influential network relation map (INRM) for identifying dependencies between criteria and fuzzy DEMATEL-based analytic network process (DANP), that is used to find the global weights of criteria. The proposed framework applied to a project that is carried out in a well-known R&D institution in TURKEY and the derived results have shown that in the absence of sufficient data, performance criteria included in BSC approach can be consolidated with the help of fuzzy DEMATEL and fuzzy DANP techniques and the proposed method is a successful tool for project performance assessment.