Sabit oranlı eğriler ve yüzeylerin bir karakterizasyonu
A characterization curves and surfaces with constant curvature ratios
- Tez No: 373759
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada R^n deki eğriler ve yüzeylerin sabit oranlı olma durumları incelenmiştir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde çalışmanın ilerideki bölümlerinde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde R^n deki eğriler ele alınmıştır. Bu bölümde sabit oranlı eğriler ile ilgili temel sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde R^n deki yüzeyler ele alınmıştır. Bu bölümde sabit oranlı yüzeyler ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a characterizations of constant curvature ratio surfaces in R^n with the help of coefficients of the first and second fundamental form are given. This thesis consist of four chapters. Firs chapter is introduction. In the second chapter it is given some basic definitions and theorems which will be use in the other chapters. In the third chapter constant curvature ratio curves in n-dimensional Euclidean space R^n are considered. In the fourth chapter constant curvature ratio surfaces in n-dimensional Euclidean space are considered. Some of the original results were obtained.