Grafen oksit katkılı polimer nanokompozitlerin çeşitliözelliklerinin incelenmesi
Investigating various properties of graphene oxide doped polymer nanocomposites
  1. Tez No: 849627
  2. Yazar: OĞUZKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MEHMET PALABIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
GO veya diğer nano katkı malzemelerinin polimer matrisinde kullanılmasındaki en büyük zorluklardan biri homojen olmayan dağılım ve topaklanmadır. In situ polimerizayon vede eriyik ve solvent karıştırma yöntemlerinin kombinasyonu iyi dağılmış GO katkılı polimer nanokompozitlerin elde edilmesi açısından umut vericidir. Bu nedenle takdim edilen doktora tezi, GO'nun sahip olduğu özellikleri polimer nanokompozit elde ederken etkili bir şekilde aktarabilme hedefiyle iki çalışma etrafında şekillenmiştir. İlk çalışmada in situ polimerizayon ile imal edilen PA6/GO nanokompozitlerin karakterizasyon, termal, mekanik, viskoelastik ve tribolojik özellikleri incelenmiştir. İkinci çalışmada, eriyik ve solvent karıştırma yöntemlerinin kombinasyonuyla imal edilen PA6/HDPE+GO polimer karışım nanokompozitlerinin termal, mekanik, viskoelastik ve tribolojik özellikleri incelenmiştir. İlk çalışmada, PA6/GO nanokompozitleri 4 farklı karışım oranında in situ polimerizasyonla elde edilmiştir. PA6/GO nanokompozitlerinin karakterizsyon, termal, mekanik, viskoelastik ve tribolojik özellikleri şu şekilde incelenmiştir: XRD bulguları, GO'nun tipik kırınma pikinin ortadan kalktığını göstermiştir. Kristal tipinin değişmesi PA6 zincirlerinin GO üzerine etkili bir şekilde aşılandığını göstermektedir. XPS sonuçları, GO/PA6 elemental taramasından elde edilen güçlü N1s sinyali, C1s dekonvolüsyon pikleri ile birlikte değerlendirildiğinde, GO'in PA6 ile aşılandığını göstermiştir. GO/PA6 ve GO FT-IR spektrumları karşılaştırıldığında yeni pikler ortaya çıkmıştır. Elde edilen pikler, yeni ara moleküler bağlardan kaynaklanan GO'daki konformasyonel değişikliklerin, PA6 zincirlerinin GO üzerine aşılandığını ortaya koymaktadır. Raman spektrumu, PA6'nın GO'ya aşılanmasının GO/PA6'nın G modunu genişlettiğini göstermiştir. Ayrıca, artan kusur için kabul edilen gösterge olan ID/IG oranının, GO'ya kıyasla arttığını ortaya koymaktadır. AFM verilerine göre, karboksilik asit ve amino asit grupları arasındaki reaksiyon, 10,8 nm tarama yüksekliğinde görüldüğü gibi PA6'nın GO yüzeyine başarılı bir şekilde bağlandığını göstermektedir. PA6 ve PA6/GO nanokompozitlerinin DSC sonuçları karşılaştırılmıştır. GO ağırlık oranının artmasıyla genel kristalleşme derecesinin (%Xc) azaldığını göstermiştir Ayrıca, PA6 ve PA6/GO nanokompozitleri için soğutma DSC eğrileri, iyi dağılmış GO'nun çekirdeklenme ajanı olarak işlev gördüğünü ve PA6 ile etkileşime girerek daha yüksek bir kristalleşme sıcaklığına yol açtığını göstermiştir. TGA sonuçları, GO konsantrasyonunun bozunma sıcaklığı (Td) üzerinde önemsiz bir etkisi olduğunu ve termal kararlılıkta çok az bir iyileşme sağladığını göstermiştir. Bulgular, PA6'ya kıyasla PA6/GO nanokompozitlerin elastisite modülü ve maksimum çekme mukavemetinin GO ağırlık oranının artmasıyla arttığını göstermiştir. Kopma uzaması verileri değerlendirildiğinde, artan GO ağırlık oranı sonucunda sertlik artmakta, polimer hareketliliği sınırlanmakta ve kopma uzaması azalmaktadır. PA6/GO nanokompozit numunelerin çekme testi sonrasında kopma yüzeylerinin morfolojisi incelenmiştir. SEM sonuçları, gerilme özelliklerindeki iyileşmenin homojen dağılma ve kimyasal etkileşim sonucu meydana geldiğini göstermektedir. PA6'ya kıyasla, nanokompozitlerin eğilme gerilmesi ve modül değerleri GO içeriği arttıkça önemli ölçüde artmıştır. Bu iyileştirme yine rijit GO kullanılarak elde edilmiştir. Çentikli Charpy darbe testi sonuçlarına göre nanokompozitlerdeki her GO içeriğinin PA6'ya göre darbe mukavemetini arttığını göstermektedir. Kopma uzaması sonuçlarıyla uyumlu olarak fazla miktarda GO'nun PA6/GO nanokompozitlerinin darbe mukavemetini artırmadığı sonucuna varılabilir. DMA malzemelerin viskoelastik özelliklerini belirlemekte kullanılan en önemli deney yöntemlerinden biridir. Sıcaklığın depolama modülü üzerine etkisi çok net görülmüştür. Depolama modülleri sıcaklığın etkisi ile sürekli olarak azalmıştır. Buna karşın nanokompozitlerinin depolama modülü, PA6'ya göre tüm sıcaklıklarda GO içeriğinin artmasıyla artış göstermiştir. Maksimum Tan Delta değerinin azaldığını ve camsı geçiş sıcaklığının (Tg) PA6 matrisindeki homojen GO dağılımı ve etkileşimi sonucunda arttığı görülmüştür. PA6/GO nanokompozitleri sürtünme katsayısı eğrilerinin, sürekli sürtünme katsayısına geçiş mesafesi nanokompozitlerdeki GO miktarının artmasıyla azalmıştır. GO'nun PA6 ile birleştirilmesi, sürtünme katsayısında önemli bir azalmaya neden olmuştur. PA6'ya kıyasla PA6/GO nanokompozitlerinin termal iletkenliklerinin GO ağırlık yüzdesi arttıkça arttığı gösterilmiştir. GO'nun homojen dağılımı ve güçlü PA6 monomer zinciri etkileşimleri ile GO'nun üstün termal özelliklerinin etkili bir şekilde aktarılmasını sağlamıştır. Ayrıca, sürtünme testleri sırasında ölçülebilir noktadan ara yüzü gösteren termal görüntüleme kamera sonuçlarına göre GO'nun PA6 ile birleşmesi sürtünme sıcaklıklarının düşmesine katkı sağlamıştır. PA6'ya kıyasla PA6/GO nanokompozitlerinin istisnai derecede iyi aşınma direnci olduğu vurgulanmalıdır. Herhangi bir sürtünme mesafesindeki aşınma hacmi PA6'dan daha küçüktür. PA6'ya kıyasla, PA6/GO nanokompozitleri artan GO içeriği ile çelik karşı yüzeyde sürekli ve düz bir transfer filmi oluşturmuştur. PA6 için derin oyuklar şeklinde görülen abraziv aşınma mekanizmasının baskın aşınma mekanizması olduğu bulunmuştur. GO'nun ağırlıkça % 0,5'inden sonra elde edilen nispeten düz ve pürüzsüz aşınma yüzeyleri, aşınma şeklinin adaziv aşınmaya dönüştüğünü göstermektedir. PA6/GO nanokompozitlerinde GO içeriğinin artmasıyla aşınma hızları azalmış ve her yük için PA6'ya göre önemli ölçüde daha düşük aşınma hızları elde edilmiştir. PA6/GO nanokompozitlerin aşınma hızının, kayma hızı yükseldikçe arttığı görülmüştür. Aşınma hızları, kayma hızının azalmasıyla önemli ölçüde azalmamıştır. Çünkü transfer film oluşturma yeteneği sınırlı olan PA6, zaten belirgin şekilde metal pürüz tepelerine maruz kalmaktadır. Sürekli ve sabit bir transfer film oluşması aşınma hızını azalmasına neden olmuştur. İkinci çalışmada, polimer karışım nanokompozitleri, PA6, HDPE, MAPE ve GO kullanılarak 5 farklı formülasyonla hazırlanmıştır. PA6/HDPE+GO nanokompozitlerinin termal, mekanik, viskoelastik ve tribolojik özellikleri şu şekilde incelenmiştir: PA6/HDPE+GO nanokompozitlerin DSC sonuçları karşılaştırılmıştır. GO içeriğinin artması, erime sıcaklıkları üzerinde önemsiz bir etkiye sahiptir. GO ağırlık oranının artmasıyla nanokompozitlerin kristalliği azalmıştır. GO konsantrasyonunun bozunma sıcaklığı (Td) üzerinde hafif bir etkisi olduğunu ve termal kararlılıkta çok az bir iyileşme olduğunu göstermiştir. İmal edilen nanokompozitlerin istenilen ağırlık oranında GO içerip içermedikleri yüzde ağırlık azalmalarıyla tatmin edici bir şekilde gösterilmiştir. PA6/HDPE+GO nanokompozitlerinin çekme testi sonuçları, GO'nun PA6/HDPE nanokompozitlerine dahil edilmesinin PA6/HDPE'e göre hem elastisite modülünü hem de maksimum çekme mukavemetini artırdığını göstermektedir. Bu iyileştirme doğrudan GO ağırlık oranıyla ilgilidir. Kopma uzaması verileriyle birlikte değerlendirildiğinde, rijit GO'nun PA6/HDPE deformasyonunu sınırladığını PA6/HDPE'ye göre önemli ölçüde azalma ölçülmüştür. PA6/HDPE+GO nanokompozit numunelerin çekme testi sonrasında kopma yüzeylerinin morfolojisi incelenmiştir. GO ağırlık oranının artmasıyla ara yüzey adezyon mukavemetinin önemli ölçüde yükseldiği görülmüştür. Bu gözlemler, gerilme özelliklerindeki iyileşmenin GO'nun matris içerisindeki homojen dağılımın neden olduğunu göstermektedir. Nanokompozitlerin, GO içeriği arttıkça PA6/HDPE'ye göre artan eğilme gerilmesi ve modül değerleri sergilediği görülmektedir. Bu iyileştirme, çekme deneylerinde olduğu gibi rijit GO'nun kullanımıyla elde edilmiştir. Charpy darbe testi sonuçları, nanokompozitlerde her GO içeriği için darbe mukavemetinin PA6/HDPE'ye göre azaldığını göstermektedir. Darbe mukavemeti, çatlak ilerlemesini kolaylaştıran ve gerilme transfer yolunu kısıtlayan oldukça sert GO varlığı nedeniyle düşmüştür. GO içeriğinin artırılmasının, PA6/HDPE+GO nanokompozit enerji emme yeteneğini azalttığı sonucuna varılabilir. Nanokompozitlerin depolama modülü, PA6/HDPE göre tüm sıcaklıklarda GO içeriğinin artmasıyla artış göstermiştir. Depolama modülündeki bu artış, GO'nun PA6/HDPE matrisine eklenmesiyle elde edilen sertlikle ilişkilendirilmektedir. PA6/HDPE+GO nanokompozitlerin maksimum Tan Delta değerinin azaldığını; camsı geçiş sıcaklığının (Tg) ise GO'nun varlığı ve PA6/HDPE matrisindeki homojen dağılımı ile arttığı gözlenmiştir. Sürtünme katsayısı eğrilerinin sürekli sürtünme katsayısına geçiş mesafesi, nanokompozitlerdeki GO miktarının artmasıyla hızlanmıştır. Nanokompozitlerdeki GO konsantrasyonunun artması, sürtünme katsayılarının azalmasına neden olmuştur. PA6/HDPE'ye kıyasla GO ağırlık oranının artmasıyla PA6/HDPE+GO nanokompozitlerinin termal iletkenliklerinin yükseldiğini göstermektedir. Bu artış, GO'nun homojen dağılımı ve GO'nun olağanüstü termal özelliklerinin verimli bir şekilde aktarmasıyla sağlamıştır. Artan ısı iletim katsayısı, sürtünme ısısının hızlı bir şekilde dağılmasına katkıda bulunmuştur, bu da GO ağırlık oranının artışıyla sürtünme sıcaklıklarının azalmasına katkı sağlamıştır. PA6/HDPE'ye göre, GO'nun PA6/HDPE nanokompozitlerine eklenmesi, çelik karşı yüzeyler üzerinde son derece homojen ve sürekli bir transfer filmi oluşturmuştur ve GO konsantrasyonu arttıkça transfer film oluşumu iyileşmiştir. Aşınma yüzeylerinden elde edilen SEM mikrografları, GO içeriğinin artmasının nanokompozitlerin aşınma direncini önemli ölçüde artırdığı açıktır. %0.25 GO içeriğinden sonra aşınma biçimi abraziv aşınmadan adeziv aşınma yönünde değiştiğini göstermektedir. PA6/HDPE+GO nanokompozitleri için GO içeriğinin artmasıyla aşınma hızlarının düştüğü ve PA6/HDPE'nin aşınma hızlarına kıyasla daha düşük aşınma hızları elde edildiğini göstermektedir. Sürtünme katsayıları ve transfer film sonuçları ile uyumlu bir şekilde, iyi dağılmış rijit GO, ağırlık oranı arttıkça, rijitlik ve yük taşıma yeteneklerini artırarak aşınma hızlarını azaltmıştır. Ayrıca sürtünme tarafından üretilen ısının azalması nedeniyle PA6/HDPE+GO nanokompozitler, karşı yüzey üzerindeki sürekli ve kararlı bir transfer film oluşturmuştur. Bu, aşınma hızını azaltmaya yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the primary obstacles encountered when incorporating GO or other nanomaterials into the polymer matrix is to the issue of non-uniform dispersion and agglomeration. The utilization of a hybrid approach involving in situ polymerization, as well as melt and solvent mixing techniques, shows great potential in creating polymer nanocomposites with uniformly dispersed GO particles. This doctoral thesis is structured around two investigations in order to facilitate the successful transfer of the characteristics of GO in the process of producing polymer nanocomposites. The initial investigation focused on analyzing the characterization, thermal behavior, mechanical performance, viscoelastic properties and tribological features of PA6/GO nanocomposites produced by in situ polymerization. The second study investigated the thermal, mechanical, viscoelastic, and tribological properties of PA6/HDPE+GO polymer blend nanocomposites produced using a combination of melt and solvent mixing techniques. PA6/GO nanocomposites were produced using in situ polymerization using four distinct weight ratios. To produce PA6/GO nanocomposites, a reactor with a capacity of 500 ml, equipped with mechanical stirring and temperature control, was utilized. The in situ polymerization process was conducted using the formula commonly described in the literature. The nanocomposites were chopped into small pieces. Successfully prepared and dried nanocomposites were immediately loaded into the Xplore MC 15HT micro compounder. Extrudate nanocomposites were taken to the Xplore IM 12 micro injection molder transfer cylinder to prepare test samples. To prepare samples for the characterization tests carried out to determine whether the in situ polymerization process was carried out successfully, 100 g of chopped nanocomposite left over from injection molding. A polymer blend nanocomposites were produced, employing five distinct formulas that incorporated PA6, HDPE, MAPE, and GO. In order to acquire polymer blend nanocomposites of PA6/HDPE+GO, the initial step was the preparation of a PA6/GO masterbatch containing 2% GO content. In the process of preparing the PA6/GO masterbatch, a temperature-controlled mechanical mixer with a capacity of 5 liters was employed. The mixture of PA6 and GO was introduced into the Gelimat. The PA6/GO sheet underwent granulation by the utilization of a blade mill, resulting in the formation of a masterbatch comprising 2 wt% GO. The dried nanocomposites were introduced into a Gulnar twin screw extruder. In order to achieve five distinct concentrations of GO, a masterbatch with a weight ratio of 2% was diluted and subsequently incorporated into the extrusion procedure. Following the extrusion process, test samples were fabricated utilizing the Haitian PL860 injection molding machine. In the first study, the thermal, mechanical, viscoelastic and tribological properties of PA6/GO nanocomposites were examined as follows: XRD analysis revealed the absence of the characteristic diffraction peak associated with GO. The observed alteration in crystal structure suggests successful grafting of PA6 chains onto GO. The XPS analysis revealed that GO was successfully grafted with PA6. This conclusion was drawn by considering the strong N1s signal observed in the elemental scan of the GO/PA6 sample, in conjunction with the deconvolution peaks obtained from the C1s spectrum. By comparing the GO/PA6 and GO FT-IR spectra, it was observed that new peaks became apparent. The observed peaks indicate that conformational alterations in GO occur due to the production of new molecular bonds, which are then incorporated into GO through the presence of PA6 chains. The Raman spectrum analysis revealed that the grafting of PA6 onto GO resulted in the broadening of the G mode of the GO/PA6 composite. Additionally, it is evident that the ID/IG ratio, which is widely recognized as a sign of increased defect, exhibits a rise in comparison to GO. Based on the AFM data, it can be observed that the interaction between the carboxylic acid and amino acid groups results in the effective binding of PA6 to the surface of GO. This binding is evident when examining the AFM scan at a height of 10.8 nm. A comparison was conducted between the DSC values of PA6 and PA6/GO nanocomposites. The findings indicated a negative correlation between the weight ratio of GO and the overall degree of crystallization (Xc%). This explains the interaction between PA6 and GO, demonstrating that GO imposes a decreasing effect on the mobility of PA6 polymer chains within the crystalline structure. Additionally, the cooling DSC profiles of PA6 and PA6/GO nanocomposites demonstrated that the uniformly dispersed GO particles serve as nucleating agents and engage in interactions with the PA6 matrix, resulting in an increased crystallization temperature. The TGA data indicate that the most notable decreases in mass were observed within the temperature range of 350 °C to 475 °C. The results indicated that the concentration of GO had very little effect on the decomposition temperature (Td) and yielded only a minor enhancement in thermal stability. The results indicated that the modulus of elasticity and tensile strength of PA6/GO nanocomposites exhibited an increase as the weight ratio of GO increased, in comparison to PA6. However, this increasing trend did not continue as expected after 0.5% GO weight ratio. With evaluation of the elongation at break data, it was observed that decrease became more pronounced in the case of PA6+1GO. Consequently, the observed outcome is an increase in hardness, accompanied by a restriction in polymer mobility and a decrease in elongation at break. The examination of the fracture surfaces of PA6/GO nanocomposite samples was conducted. The regions of higher brightness observed in the SEM images can be attributed to the variations in height resulting from the elongation that take place during the rupture process. The SEM findings demonstrate that the enhancement in tensile characteristics arises from the uniform dispersion and chemical interaction. The nanocomposites exhibited significant increases in bending stress and modulus values with the increase in GO content, when compared to PA6. The enhancement was once again accomplished by the utilization of rigid GO. The bending stress and modulus outcomes exhibited similarity to the results of the tensile test. Based on the findings of the notched Charpy impact test, it can be observed that the presence of GO in the nanocomposites leads to an enhancement in impact strength when compared to PA6. Furthermore, it is observed that a large amount of GO does not contribute to an improvement in the impact strength of PA6/GO nanocomposites. DMA holds significant importance for assessing the viscoelastic characteristics of various materials. The observed relationship between temperature and the storage modulus was evident. The decrease in storage modules can be attributed to the impact of temperature. In contrast, it was shown that the storage modulus of nanocomposites exhibited an upward trend as the GO concentration increased in comparison to PA6 throughout all temperature ranges. The study revealed a drop in the maximum Tan Delta value and an increase in the glass transition temperature (Tg) due to the uniform distribution and interaction of GO within the PA6 matrix. The first part of the friction coefficient curves for PA6/GO nanocomposites demonstrates the initial friction, whereas the subsequent part illustrates a constant friction coefficient. The increase in the percentage of GO in the nanocomposites led to a reduction in the transition distance of the friction coefficient curves to the continuous friction coefficient. The experimental findings indicate that PA6 exhibits a noticeably higher coefficient of friction in comparison to PA6/GO nanocomposites. The combination of GO and PA6 demonstrated a notable reduction in the friction coefficient. The experimental results revealed that the thermal conductivities of PA6/GO nanocomposites exhibited an upward trend with increasing weight percentage of GO, as evidenced by the observed values of thermal diffusivity (α), specific heat capacity (Cp), and density (ρ). This indicates that the incorporation of GO into PA6 led to an enhancement in thermal conductivity compared to PA6. The effective transmission of better thermal characteristics in this study was facilitated by the homogenous distribution of GO and the strong interactions between GO and the monomer chains of PA6. Furthermore, the thermal imaging camera findings revealed the interface from a quantifiable standpoint during the friction testing. The incorporation of GO with PA6 resulted in reduced friction coefficients, hence mitigating frictional heat and leading to a decline in frictional temperatures. It is important to highlight that PA6/GO nanocomposites exhibit significantly enhanced wear resistance in comparison to PA6. The wear volume seen at any given friction distance is com