Mide kanseri dizin hücrelerine uygulanan CAPE'nin biyomarkerler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of CAPE on the biomarkers which applicated of gastric cancer cell line
- Tez No: 373787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOSOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç : Mide kanseri hem kadın hem de erkekler için dünyada görülme sıklığı açısından ön sıralarda yer alan bir türdür. Kanserin oluşmasının temeli ve kanser özelliği kazanmış genler olan onkogenlerin invazyonunda ve metastazında en önemli rollerden biri hiç şüphesiz anjiyojenezdir. Anjiyojenez vücutta var olan kan damarlarından yeni kapiller damarlar oluşması anlamına gelmekte olup bu damarlar yoluyla dokulara oksijen ve besin taşınarak onların beslenmesi büyümesi sağlanmaktadır. Bu olay her ne kadar yara iyileşmesi, büyüme gibi iyi etkilere sahip olsa da aynı zamanda kanserli dokularında beslenerek büyümesine olanak sağlar ve damarlar yoluyla kanserli hücrelerin yayılmasına yardım eder. Böylelikle metastaz ve invazyonu hızlandırır. Çalışmamızda, mide kanseri hücre kültürü ile farklı dozlarda CAPE uygulanmış mide kanseri hücre kültürlerinde VEGF, MMP, TSP-1 ve Endostatin gibi anjiyojenik ve anti- anjiyojenik markerların anjiyojenez ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: MTT testi ile CAPE uygulamasına bağlı olarak oluşan sitotoksisite kantitatif olarak ölçüldü. Hücrelerin anjiyojenik yapılanma ile ilgili davranışları immunohistokimyasal olarak VEGF, MMP, Endostatin ve TSP -1 seviyeleri LC PCR testi ile incelendi. Sonuç: MTT testi ile mide kanseri hücre kültürüne CAPE uygulandığında 0,5 ug/ml dozda sitotoksik etki gösterdiği ve hücrelerin canlılığını yitirdiği belirlendi. Daha sonra LC PCR ile gen ekspresyonuna bakılarak, VEGF, MMP ve TSP seviyelerinin azaldığı, endostatin seviyesinin arttığı gözlendi. Yorum: Elde ettiğimiz sonuçlara göre; MMP, VEGF,TSP ve endostatin protein miktarlarındaki değişim doğal bir madde olan CAPE'nin mide kanseri üzerinde ciddi anlamda tedavi etkisi gösteren bir ajan olduğunu bize göstermiştir. Bu bilgiler ışığında yapılacak daha kapsamlı çalışmalar sonucunda doğal ve ucuz bir madde olan CAPE nin kanser hastalarının tedavisinde daha hızlı ve yan etkisiz bir yöntem olmasını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim : Gastric cancer is seen ın the world mostly both in men and women. Angiogenesis plays the most important role in spreading of oncogenes which has the feature of cancer, but also it is the main feature of the formation of cancer. antiogenesis means that they form new blood vessels from the existing vessels and by the help of these vessels oxygen and nutrition are moved to the tissues. Whilst angiogenesis have features such as wound healing and extension ,it ensure growing for cancer cells and it help to spread of the cancer cells via vessels as well. Hereby , it accelerate metastasis and invasion. İn the study, be aimed to examine the relationship between angiogenesis and angiogenic and anti-angiogenic markers such as MMP, VEGF, TSP-1 and endostatin in the gastric cancer cell cultures and gastric cancer cell cultures apllied different doses of CAPE. Materyaland methods : Via MTT assay the cytotoxicity depending on the application of CAPE was measured quantitatively. On the behavior of cells immunohistochemically restructuring angiogenic VEGF, MMP, levels of endostatin and TSP-1 were analyzed by LC PCR test. Conclusion : Through the MTT test, when applied CAPE on gastric cancer cell culture, it was observed that it shows 0.5 ug / ml doses of cytotoxic effects and the cells loses vitality. Then, by looking at the expression of the gene by PCR LC, decreased levels of VEGF, MMP and TSP, increased level of endostatin were specified. Comment : According to the results CAPE that MMP,VEGF ,TSP-1 and endostatin protein amounts are natural showed us ıt was seriously effective on the treatment of gastric cancer. İn the light of this fact, by the help of more extensive studies ,we hope ; CAPE which is natural and cheap would be fast and infective method in the treatment of cancer patients.