Mikro yapıların tersine mühendislik yöntemleri ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmesi ve model geometrilerinin incelenmesi
Investigation of reverse engineering structures using finite element methods with micro modeling and analysis of model geometries
  1. Tez No: 373800
  2. Yazar: OSMAN BERAT GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez konusu bilimin pek çok alanında kullanılan yöntemlerin bir arada kullanılmasını gerektiren güncel bir konudur. Tıp, malzeme ve uçak-uzay teknolojilerinin kullanıldığı pek çok alanda bu tez kapsamında kullanılan metotlar kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında öncelikle iki boyutlu tomografi taraması yapılan malzemelerin, elde edilen görüntüleri piksel piksel işlenerek üç boyutlu solid model haline getirilmesi işlemi yapılmıştır. Bu işlem aşamasının ilk kısmı ağırlıklı olarak treshold segmentasyonunun ve algoritmasının kullanılmasıyla yapılmıştır. Her iki algoritmanın seçimlik parametreleri ve sonlu eleman modellerinin geometrik morfolojisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonlu elemanlar modellerinin çözümleri ABAQUS® paket programı yardımıyla yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda threshold değeri seçiminin oluşturulan modelin hacmini, eleman sayısını ve doğal frekanslarını etkilediği görülmüştür. Farklı çözünürlük seçimi ile elde edilen modellerin analizleri sonucunda doğal frekansın, burkulma yükünün ve statik analiz değerlerinin değiştiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is a contemporary subject that requires the use of a combination of the methods used in many fields of science. Medicine, material and air space technologies used in the methods used within the scope of this thesis is used in many areas. Whit in the scope of this thesis the images, obtained from materials subjected to two dimensional tomography scanning, were processed pixel by pixel into three-dimensional solid model. Phase of the first part of this process required the usage of predominantly Threshold segmentation and flood fill algorithm. The optional parameters and the geometric morphology of finite element models of both algorithms were examined in detail. ABAQUS ® software program was carried out using solutions of finite element models. According to the results of analyses it is seen that selection of the threshold value affects the volume, number of elements and natural frequencies of the model. The change of the natural frequencies, buckling loads and the values of static analysis of the models, obtained from selection of different resolution, are presented by the results.