Türkiye'deki geleneksel ahşap yapılarda kullanılan taşıyıcı sistemlerin irdelenmesi ve Bursa örneği
Research on structural systems of traditional timber constructions in Turkey, case study: Bursa
  1. Tez No: 373836
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAYDAMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED BİLAL BAĞBANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de ahşap taşıyıcı sistemeler yakın bir zamana kadar yaygın bir şekilde görülmesine rağmen, özellikle betonarme ve çelik yapım tekniklerinin yaygınlaşması sonucunda ahşap yapı üretiminde bir düşüş yaşanmış ve yapı sahibi olmak isteyenler bu süre içinde genellikle tercihlerini betonarme yapılardan yana kullanmışlardır. Hâlbuki ahşap yüzyıllardır kullanılan en eski yapı malzemelerinden biridir. Ayrıca çevre ve sağlık konusunda optimum değerlerle yanıt verebilen bir malzemedir. Ahşap yapım sistemi, konutların daha büyük ve ferah olmalarına olanak vermesi, kısa sürede inşa edilebilir olması ve depreme daha çok dayanabilmesi nedeniyle Anadolu konut mimarisinde tercih edilmiştir. Bu çalışma ile ahşap yapım sisteminin günümüz yapı üretiminde daha çok yer edinmesine katkı sağlanması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although building production with timber construction systems is a common production method until recently, due to the emerge and development of reinforced concrete and steel production techniques, production of timber construction systems decrease and people who want to own their buildings, have preferred having structures made of reinforced concrete. Whereas wood is one of the oldest building materials which is used for centuries. In addiction to this, it is a material which is suitable at greatest rate, from environmental and health points of views. Timber construction is preferred in Anatolian architecture due to the reasons that it permits to larger and spacious houses, building constructions achieved in a short time and it resists much more strongly to earthquakes. In this study, the production of wooden construction system is hoped to contribute more space in the present structure.