Harran Ovası koşullarında yer fıstığı bitkisinin uygun ekim zamanının belirlenmesi
Determination of the suitable sowing date for peanut plant under Harran Plain conditions
  1. Tez No: 373867
  2. Yazar: HALİL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma; 2012 yılında, Harran Ovası koşullarında yerfıstığı için en uygun ekim zamanını belirlemek amacı ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Talat Demirören Araştırma İstasyonunda yürütülmüştür. Denemede iki yerfıstığı çeşidi (NC-7 ve Florispan) ve altı farklı ekim zamanı (15 Nisan, 1 Mayıs, 15 Mayıs, 1 Haziran, 15 Haziran, 1 Temmuz) uygulanmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak; ekim zamanları ana parsellere çeşitler ise alt parsellere gelecek şekilde kurulup yürütülmüştür. Çalışma sonucunda; ekim zamanları arasındaki farklılıklar çiçeklenme gün sayısı, ginofor oluşum gün sayısı, bitki boyu, bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve ağırlığı, meyvedeki tane sayısı, 100 tohum ağırlığı, iç oranı, tane verimi, yağ oranı ve yağ verimi bakımından %1 seviyesinde, protein oranı bakımından % 5 seviyesinde önemli bulunmuştur. Ekim zamanları arasındaki farklılıklar bitki başına dal sayısı bakımından önemsiz bulunmuştur. Araştırma sonucunda tane verimi değerlerinin ekim zamanları bakımından; 189.9 kg/da ile 325.7 kg/da arasında değişmiştir. Ekim zamanları arasında en yüksek tane verimi 325.7 kg/da ile 01 Mayıs tarihindeki II. ekim zamanından alınırken, en düşük tane verimi ise, 189.9 kg/da ile 1 Temmuz tarihindeki VI. ekim zamanından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the suitable sowing time for peanut under Harran Plain conditions at GAP Agricultural Research Institute Talat Demirören Research Station in 2012. Two peanut cultivars (NC-7 and Florispan) and six different sowing dates (April 15, May 1, May 15, June 1, June 15, July 1) were studied in trial. The trial was conducted as design in split plots with four replications. While the main plots were consisted of planting dates the sub-plots were consisted of cultivars. As a result, the differences between sowing dates, days to flowering, days to peg formation, plant height, number of capsules per plant, capsule weight per plant, number of seed per capsule, 100-seed weight, kernel rate, seed yield, oil content and oil yield were found significant at the level of 1%, the protein content was at the level of 5%. Differences between sowing dates were not found significant in terms of the number of branches per plant. The grain yield values ranged between 189.9 kg / da and 325.7.9 kg / da in terms of sowing times as a result of research. While the highest grain yield was obtained on the date of May 1 with 325.7 kg/da in second sowing date, the lowest grain yield was obtained on the date of July 1 with 189.9 kg /da in fourth sowing date.