Suruç su tünelindeki geoteknik çalışmalar
Geotechnical investigations in Suruc water tunnel
- Tez No: 373893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL AĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Suruç ovasının sulanması amacıyla inşa edilen Şanlıurfa tüneli güzergahındaki geoteknik çalışmaları ve tünel destek tasarımını kapsamaktadır. Suruç tüneli (7.88 m kazı çapı), Türkiye'nin birinci dünyanın ise beşinci en uzun sulama tüneli olacaktır (17.2 km). tünel kireçtaşı ve marn birimlerinden geçmektedir. Saha çalışmaları sondaj, numune alımı, geçirgenlik testleri, laboratuar testleri, kaya kütlesi karakterize edilmesi (RMR, Q ve GSI Sistemleriyle), süreksizlik ölçümleri ve kinematik analizleri kapsamaktadır. Tünel basınçları, yenilme zonu sınırları ve destek tasarımları görgül, analitik ve sayısal yöntemlerle belirlenmiş, doğrulukları convergence-confinement yöntemiyle ve plaxis 8,2 yazılımı ile sınanmıştır. En küçük deformasyonlar ön döküm beton destek elemanlarıyla elde edilmiştr.
Özet (Çeviri)
This research is concerned with the results of geotechnical investigations and tunnel support designs along the Suruç tunnel (the Turkey's 1st and the World's 5th long irrigation tunnel) western of Şanlıurfa, Turkey. The Suruç tunnel will be used for irrigation of the Suruç Plain. The tunnel runs mainly through formations of limestone and marl. Field studies include rock mass characterization (by using RMR, Q and GSI systems), discontinuity surveying and kinematically analiyzs, core drilling, permability tests and sampling for laboratory testing. Support requirements were determined accordingly in terms of the rock mass classification systems. Recommended support systems by empirical methods were also evaluated by the Convergence-confinement meyhod as analytically and plaxis 8.2 as numerically. The minimum deformaions were abtained by precast concrete lining segments.