Harran Ovası koşullarında farklı Lavanta (Lavandula spp.) türlerinin verim ve bazı bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determining yield and some plant characters of different types of lavender (Lavandula spp.) under the Harran Plain conditions
- Tez No: 373894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHABİP ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Harran Ovası koşullarında,iki türde 7 farklı lavanta çeşidinin[L.angustifoliaMill. (Grosso Tina, İngiliz, Little Lady) veL. x intermedia Emeric ex Loisel.(Grosso, Süper A,Dutch, Abriel)] verim ve bazı bitkisel özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma; 2012 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye Yerleşkesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında, Tesadüf Blokları Deneme Deseninde, 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur.Araştırmada,L. angustifolia Mill. ve L. x intermedia Emeric ex Loisel.'dasırasıyla bitki boyunun(29.30-31.15 ve 25.47-30.10 cm),ana dal sayısının (114.37-163.25 ve 98.62-143.58 adet/bitki), kanopi çapının (47.72-56.86 ve 44.33-47.60 cm), taze herba veriminin (383.24-585.55 ve 421.45-525.56 g/bitki), kuru herba veriminin (91.32-111.80 ve 66.17-103.31g/bitki),yaprak oranının (%73.52-76.07 ve 75.63-78.06),taze yaprak veriminin (273.25-512.18 ve 274.96-334 g/bitki), kuru yaprak veriminin (68.52-83.11 ve 53.36-78.99 g/bitki),uçucu yağ oranının (% 0.92-0.99 ve 0.87-0.99) ve uçucu yağ veriminin (0.62-0.82 ve 0.52-0.77 ml) arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca Harran Ovası için L. angustifoliaMill.türünün Grosso Tina çeşidi, L. x intermedia Emeric ex Loisel.türündeise Grosso çeşidini önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determineof yield and some plant characters on different types of lavender (Lavandula spp.) at Harran University, Faculty of Agriculture, EyyubiyeCampus,Agricultural Research andApplication Station, in2012, in the Randomized Complete Block Designee with three replications. In the trail,7 different types of lavender [L. angustifoliaMill. (Grosso Tina, English, Little Lady) andL. x intermedia Emeric ex Loisel.(Grosso, Super A, Dutch, Abriel)] were used as plant material.At this research, it were determined that plant height (29.30-31.15 and 25.47-30.10 cm), number of main branch (114.37-163.25 and 98.62-143.58 number/plant), canopy diameter (47.72-56.86 and 44.33-47.60 cm), freshherb yield (383.24-585.55 and 421.45-525.56 g/plant), dryherb yield (91.32-111.80 and 66.17-103.31g/plant), leaf ratio (73.52-76.07 %and 75.63-78.06%), freshleaf yield (273.25-512.18 and 274.96-334 g/plant), dry leaf yield (68.52-83.11 and 53.36-78.99 g/plant), essential oil ratio(0.92-0.99% and 0.87-0.99%) and essential oil yield (0.62-0.82 and 0.52 -0.77 ml), at the L.angustifoliaMill. and L. x intermedia Emeric ex Loisel.respectively. In addition, we canbe offer a suitable cultivars for the Harran Plain conditions, the Grosso Tina ofL. angustifoliaMill. and Grosso ofL. intermediaEmeric ex Loisel.