Bitlis Regülatörü ve HES proje alanının mühendislik jeolojisi özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the engineering geological properties of Bitlis Regulator and HEPP project area
- Tez No: 373919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN LEVENTELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla büyük barajların yerini, nehir tipi hidroelektrik santraller (HES) almaya başlamıştır. Her mühendislik projesinde olduğu gibi, bu tip yapıların yer seçiminde maliyet – emniyet/güvenlik – zaman – estetik/çevre parametreleri göz önünde tutulmalıdır. Bitlis çayı üzerinde yapılması planlanan“Bitlis Regülatörü ve HES Projesi”bunlardan bir tanesidir. Bu tez kapsamında, proje alanında temel mühendislik jeolojisi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sanat yapılarının yer alacağı birimlerde süreksizlik analizleri ve kaya kütle sınıflamaları yapılmıştır. Ayrıca 9 adet etüd sondajı açılmış ve zeminlerin taşıma güçleri hesaplanmıştır. Tünel portallarının olası yenilme riskleri kinematik analiz yöntemiyle irdelenmiştir. Proje alanında olduğu gibi, sert bir morfolojiye ve yüksek eğime sahip, taşıma sorunu olmayan arazilerde; tercih edilen yüksek eğimli şevlerin duraylılıklarının jeolojik ve jeoteknik parametrelerce kontrolünün önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present, to meet increasing energy demands, the river type of hydroelectric power plant (HPP) has begun to replace big dams. Main parameters in site selection for engineering structures, cost-safety / security-time- aesthetic / environmental parameters, should be considered. The planned“Bitlis Regulator and HEPP Project”is one of them. In this study, basic engineering geological studies were carried out in the“Bitlis Regulator and HEPP Projects”site which is planned on the Bitlis creek. The discontinuities were examined and than rock masses were classified in the site of engineering structures. In addition that, 9 boreholes have been drilled in the site of engineering structures and the bearing capacities have been determined. The tunnel portals were analyzed via the kinematic analysis method to determine of the potential failure risks. The importance of the geological and geotechnical parameters have been revealed in the slope stability particularly for high slopes.