Analog dijital çeviricilerin analiz ve sentezi
- Tez No: 156
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde haberleşmeden medikal elektroniğe kadar "bir çok alanda ara işlem olarak kullanılan dijital işaretler, bu ara işlemlerin sonunda yine dijital işaret cevabı verdiğinden genellikle bir şey ifade etmezler. Aslın da gerekli olan bu dijital işaretin analog işaret karşılığıdır. Tezde bu di jital işaretleri analog işaretlere çeviren D/A çevirici tipleri ve devreleri incelendi, çıkış gerilim ifadeleri verildi. Bugün D/A çevirioiler entegre halinde tasarlanarak hata payları düşü rülmüştür» Anoak yine de hatanın ihmal edilemiyecek boyutlarda olması araş tırmacıları bu konuda incelemeler yapmaya itmiştir, özellikle piyasada yaygın olarak satılan monolitik d/a çevirioilerin kullanımında dikkat edilmiyen sü per pozisyon ve lineerlik hataları incelenmiştir. Bunun için 8-bitlik bir D/A çevirici seçildi, geliştirilen test devre si ile çıkıştaki hata osiloskoptan izlendi. Yapılan testlerde - -~- LSB ye yakın süperpozisyon hatası ve çok büyük lineerlik hatasının varlığı gözlendi. Elde olunan süperpozisyon hatası 3» bölümde ele alınarak, D/A çevirici ayrı bir teste tabi tutuldu. Bu testde D/A çeviriciler 3 ayrı sınıfa ayrıla_ rak, hata değerlerine göre seçimi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Today, digital signs are used in so many places from communication to medical electronics. However, they \: usally don't express anything, becouse they give digital signs as an output at these passing procceses. In reality the analog sign out nut is reguired for this digital signs. In this thesis, D/A converter typ.es which: conver&udigital signs to analog signs and circuits are examined -and output voltage formules are given. Today, D/A converters are designed so that error tolerances are taken out.However, becouse of the error is not in neglection dimensions, the scientists are forced to work 'on this mat ter. Especially in the use öf the monolithic D/A converters which are widespread in the market, superposi^ t i on and nonlinearity errors are seen. For this error establishment, a D/A converter with. 8-bit is choseu and output terror is seen through the scope by the developed testing circuits. By the tests, a superposi_ t ion error vith about ± 1/2 - I»SB and a great nonlinearity error is seen. By using the calculated superposition error in the third charter, D/A converter is applied to a different test. In this test, D/A converters are classified into“3”groups a c ? o o rd. ing to t he 1. r ' e r r o r va lue s.