Börülce tohum böceğinin, Callosobruchus maculatus(F), börülce ve nohuttaki konukçu adaptasyonları ve DNA polimorfizminin AFLP tekniği ile belirlenmesi
Adaptation of cowpea weevil, Callosobruchus maculatus(F), on cowpea and chickpea host plants and comparison of DNA polymorphism by AFLP analysis
- Tez No: 373922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ İKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, börülce tohum böceğinin (BTB), Callosobruchus maculatus (F.), nohut ve börülce tohumlarına adaptasyonu araştırılmıştır. Adaptasyonun moleküler aşaması AFLP yöntemi ile biyolojik aşaması ise farklı baklagiller üzerinde BTB populasyonlarının yumurta sayıları ile belirlenmiştir. Adaptasyon çalışmaları sonucunda, BTB başta nohut üzerindeki yumurtlama tercihleri % 4,98 iken 8 generasyon sonunda bu oran % 23,09 olmuştur. Börülcede ise en başta yumurtlama tercihleri % 48,32 iken 8 generasyon sonunda bu oran çok değişmemekle birlikte % 47,72 olduğu saptanmıştır. Bu adaptasyon çalışmaları sonucunda ana populasyon ile birlikte nohut ve börülce populasyonları olmak üzere üç ayrı populasyon oluşturulmuş ve farklı baklagillerde performansları gözlemlenmiştir. Her üç populasyon için farklı baklagil tohumlarında yumurtlama tercihlerine bakılmıştır ve sonuçta her üç populasyon arasında çok fazla fark olmadığı, tercihlerinin birbirlerine yakın olduğu saptanmıştır. Genetik farlılıklar DNA polimorfizminin AFLP tekniği ile ortaya konulmuştur. Populasyonlar arası farklılaşmayı gösteren Gst değeri (0.046) sonucunda populasyonlar arasında genetik bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Genetik uzaklık-benzerlik matriksi değerlerine göre hem populasyonlar arasında hem de populasyonların generasyonları arasında genetik olarak herhangi bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, host plant adaptation of cowpea weevil, Callosobruchus maculatus (F.), was investigated on chickpea and cowpea. While molecular studies were conducted by using AFLP technique, biological adaptation was measured thru the number of eggs laid on different legume hosts. Selection based on egg laying preference on chickpea-bean seeds resulted in an increase from 4.98% to 23.09% of chickpea preference after 8 cycles of selection. On the other hand, selection with cowpea-bean seeds at the first cycle of selection was 48.32% and remained at similar levels after 8 cycles of selection (47.72%). After selection studies, three populations,“original”(unselected),“selected toward chickpea”, and“selected toward cowpea”were used for biological fitness on several legumes and DNA polymorphism. The results showed that all three populations had similar preference for egg-laying on any given legume seeds tested. The Gst value measured by AFLP technique was 0.046 indicating no differences among populations. The genetic distance matrix values among original and selected populations at different generations were also similar supporting the limited adaptation of egg laying preference toward different legume hosts.