Depolanmış ürün zararlılarına karşı mikrobiyal mücadele etmenlerinin araştırılması
Investigation of microbial control agents against pests for the stored product
- Tez No: 397144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SANDALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Depolanmış ürün zararlılarından Acanthoscelides obtectus (Say.) (Fasulye Tohum Böceği, Coleoptra: Bruchide), Callosobruchus maculatus (F.) (Börülce Tohum Böceği, Coleoptera: Bruchidae), Sitotroga cerealella (Oliv) (Mısır Güvesi, Lepidoptera: Gelechiidae ) ve Phthorimaea operculella (Zeller) (Patates güvesi, Lepidoptera: Gelechiidae) ülkemizde ve dünyada önemli ürün kayıplarına neden olan zararlılardır. Günümüze kadar bu zararlılara karşı çeşitli kimyasal yöntemler denenmiştir. Bu yöntemler insan ve çevre sağlığına olumsuz etkiler yaratmasından dolayı son yıllarda biyolojik mücadele yöntemlerinin üzerinde yoğun bir çalışma başlamıştır. Bu çalışmada, A. obtectus, C. maculatus, S. cerealella ve P. operculella' nın bakteriyal floralarının belirlenmesi ve elde edilen bakteri türlerinin bu zararlılara karşı biyolojik mücadele etmeni olarak kullanılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Rize ilindeki köylerde depolanan ürünlerden alınan ergin ve larvalar incelenmiş, bu zararlıların bakteriyal floraları ve bu zararlılara karşı mikrobiyal mücadele potansiyelleri belirlenmiştir. A. obtectus (Say.) erginve larvalarından 11, C. callosobruchus (F.) ergin ve larvalarından 11, S. cerealella (Oliv) larvalarından 6 ve P. operculella (Zeller) larvalarından 15 bakteri izole edilmiştir ve bakteri tür tayinleri morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal yöntemler ile yapılmıştır. Moleküler tür tayini için 16S rRNA dizin analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acanthoscelides obtectus (Say.) (Bean Seed beetle, Coleoptera, Bruchidase), Callosobruchus maculatus (F.) (cowpea seed insect, Coleoptera: Bruchidae), Sitotroga cerealell (Oliver) (Corn moth, Lepidoptera: Gelechiidae) and Phthorimaea operculella (Zeller) (potato moth, Lepidoptera: Gelechiidae) are stored-product pests and they cause the loss of important products in our country and around the world. To present a variety of chemical methods have been tried against these pests. Because of the adverse effects on human and environmental health of these methods, many studies have been sarted on biological control methods in recent years. In this work, it is aimed that the determination of the bacterial flora of A. obtectus, C. maculatus, S. cerealell and P. operculella's and to use this findings as biological control agents. For this purpose, adults and larvae were examined from the products stored in the villages of Rize and their bacterial flora were identified to show the potential as microbial control against. It was isolated eleven bacteria from adults of A. obtectus (Say.), eleven bacteria from adults of C. callosobruchus (F.), ten bacteria from adults of S. cerealell (Oliver) and bacteria from adults of P. operculella (Zeller) and their identification were done by morphological, physiological and biochemical methods. Molecular characterizations were done by 16S rRNA sequence analysis.