Detection of data injection attacks for smart grid security
Akıllı şebeke güvenliği için veri enjeksiyon saldırılarının kestirimi
  1. Tez No: 373974
  2. Yazar: ALİRIZA YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, Gauss olmayan ortamlarda akıllı şebekeler için statik durum kestirimi araştırılmıştır. Durum kestiriminde gürültünün Gauss olduğu yaygın olarak kabul edilir. Fakat gerçek dünya uygulamalarında gürültü aslında dürtüseldir. Alfa-kararlı dağılımlar önerilmiş ve gürültünün oluşturulmasında kullanılmıştır. Alfa-kararlı dağılımın parametrelerine değinilmiş ve bu parametrelerin gürültü üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Ayrıca meridian, median ve myriad gibi gürbüz m-filtrelere değinilmiş ve bu filtreler durum kestiriminde geleneksel olarak kullanılan ağırlıklı en küçük kareler (WLS) yöntemi ile kıyaslanmıştır. Filtrelerin gürültü ortamlardaki performanslarını kıyaslamak için MATLAB simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Akıllı şebekenin güvenliği için saldırı kestiriminin önemi vurgulanmış ve veri injeksiyon saldırısı, ölçümler üzerindeki DC kayma olarak tanımlanmıştır. Uygulanmak istenilen düşünce, saldırının olabildiğince hızlı tespit edilmesidir. Bu durum hızlı tespit problemi olarak adlandırılır. Hızlı tespit kullanımında, tespit hızı ile tespit güvenilirliği arasında bir tercih söz konusudur. Değişimin tespiti için sıralı bir analiz olan CUSUM algoritması önerilmiş ve iki yönlü çizelge formundaki CUSUM ile istatistiksel hipotez testi birleştirilerek uygulanmıştır. CUSUM için eşik değeri saldırı tespitinin performansını belirlemektedir. Eşik değeri seçiminin tespit oranı, yanlış alarm oranı ve ortalama çalışma süresi üzerindeki etkisi farklı alfa değerleri için araştırılmıştır. Simülasyonlar MATLAB ortamında gerçekleştirilmiş ve sonuçlar detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, static state estimation in smart grid is investigated for non-Gaussian environments. The noise model in state estimation is widely assumed to be Gaussian distributions. But in real world applications, the process noise is impulsive in nature. Alpha-stable distributions are proposed and implemented for constructing impulsive noise. Parameters of alpha-stable distributions are introduced and their impact on noise is discussed. Furthermore, robust m-filters like median, meridian and myriad are presented and compared to weighted least squares (WLS) which is traditionally used for state estimation. MATLAB simulations are performed for comparing performance of filters in impulsive noisy environment. The importance of attack detection is emphasized for security of smart grid and data injection attack model is defined as a DC offset on measurements. The desired idea is detecting attack as quickly as possible which is named quickest detection problem. In quickest detection, there is a tradeoff between detection speed and detection reliability. CUSUM algorithm which is a sequential analysis for detecting change is proposed and implemented for two-sided tabular form of CUSUM combined with statistical hypothesis tests. Threshold value for CUSUM determines the performance of attack detection. Impact of threshold value selection on detection ratio, false alarm ratio and average run length is investigated for different alpha values. Simulations are performed in MATLAB environment and results are discussed in detail.