Application of simulation in pathology department for capacity requirements planning
Patoloji anabilim dalında kapasite ihtiyaç planlaması için benzetim uygulaması
  1. Tez No: 373973
  2. Yazar: CEREN KOYUNCUOĞLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA EREN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Patolojik tanı süreci, tedavi sürecini doğrudan etkilediği için, bir hastanede hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada, anabilim dalı ARENA 7.0 kullanılarak modellenmiş ve darboğaz yaratan alanlar belirlenmiştir. Sağlık sektöründe fazla mesainin yüksek maliyetli olması nedeniyle benzetim yoluyla kapasite ihtiyacı planlaması yapılması göz önüne alınmıştır. Sistemdeki ve buna uygun olarak benzetim modelindeki darboğaz belirlenmiştir. Ana performans kriteri olarak sistemdeki toplam sure seçilmiş ve alternatif yöntemler bu kritere göre değerlendirilmiştir. Alternatif yöntemler arasında kapasite ihtiyaç planlaması perspektifi ile Anabilim dalının işlem süresi optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The turnaround time for pathological diagnosis is crucial for a hospital since it is directly effecting the duration of the treatment process. In this study, the department is simulated by ARENA 7.0 and the bottleneck station is identified. Because of the high cost of over-scheduling in health care verifying capacity requirement planning by simulation is taken under consideration in this study. The bottleneck in system and accordingly in the simulation model is identified. The total time in system is selected as the key performance indicator, and alternative designs are considered accordingly. The process time of the department is optimized by the alternative designs with a capacity requirements planning point of view