Taşınmaz mal değerleme yöntemlerinin analizi: Evka 3 bölgesi örneği
The analysis of property valuation methods: The Evka 3 region
  1. Tez No: 373979
  2. Yazar: CEVRİYE SAVAŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ZENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Taşınmaz mallar;“Endüstriyel taşınmaz mal”,“Ticari taşınmaz mal”,“Tarımsal taşınmaz mal”,“Özel amaçlı taşınmaz mal”ve“Konut amaçlı taşınmaz mal”olmak üzere beş grupta toplanmaktadır. Bu çalışmada, 'Uluslararası Değerleme Standartları (UDES)'na göre“konut amaçlı taşınmaz mal”sınıfında yer alan taşınmaz malların değerlemesi konusu, farklı değerleme yöntemlerinin sonucu elde edilen değerler ve değerlerdeki değişimin nedenlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Öncelikle, konuyla ilgili literatür çalışması yapılarak, değerleme konusuyla ilintili bir çok tanım kapsamlı olarak aktarılmaktadır. Ardından genel olarak değerlemede kullanılan yöntemlerden bahsedilmekte ve bu yöntemler sonunda elde edilen değerlerin birbiri ile karşılaştırılmasına yer verilmektedir. Konuyla ilgili genel bilgi aktarımından sonra, yazar tarafından yapılan alan çalışmasına yer verilmektedir. Konunun daha net algılanması açısından, taşınmaz malların değer tespiti konusunda Bornova Evka 3 Bölgesi'ndeki konutlar seçilmiştir. Bu bölgedeki konutların ipoteğe uygun rayiç bedellerinin birbirlerinden oldukça farklı olması nedeniyle, 2004-2013 yılları arasında bizzat yazar ve bağlı bulunduğu firmadaki diğer taşınmaz mal değerleme uzmanları tarafından düzenlenen çok sayıdaki rapora göre, bölgedeki rayiç bedel farkına neden olan etmenlerin neler olduğu araştırılmış ve hedonik fiyat analizine göre bu etmenlerin konut değerleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Real estates”can be classified under five groups of;“Industrial real estate”,“Commercial real estate”,“Agricultural real estate”,“Special real estate”ve“Residential real estate”. This study aims to study; the topic of“Residential real estate”according to 'International valuation standards (IVS), resulting values for various valuation methods and the reasons for variations in resulting values. First of all, literature study have been undertaken so that various related definitions regarding valuations could be comprehensively told. Later, general methods used in valuation have been mentioned and comparison the resulting values of these methods have been compared with each other. After general information, field study by the author have been given. For better perception of the topic, residences in Bornova Evka 3 region are selected for real estate valuation. There is a huge gap between the current market values for mortgage of the residences in this region. Between the years 2004 to 2013 many reports were drawn up by the author and other real estate valuation experts in her affliated firm using differing valuation methods. According to these reports, the factors regarding the difference between the current market values is researched. In addition, hedonic price analysis of these factors and their effects on residences have been examined accordingly.