Kompozit levhaların darbeden sonra bası davranışının incelenmesi
Compression after impact behaviour of composite plates
  1. Tez No: 374015
  2. Yazar: AİDİN NEJABATİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı, daha önceden farklı sıcaklıklarda 50J'luk bir darbe almış kompozitler üzerinde darbeden sonra bası dayanıklılığının incelenmesidir. Bunun için önceden -20 ˚C, 20˚C ve 60˚C'de darbe almış toplam 78 adet levha üzerinde bası deneyi oda sıcaklığında yapılmıştır. Kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmek için bu deney karbon, kevlar, kırpma cam ve biaksial cam kullanılarak oluşturulmuş üç tabakalı tek tip malzemeli kompozit numuneler ile üç tabakalı hibrit numunelerin yanı sıra baltek ve koremat çekirdekli kompozit sandviçler üzerinde de gerçekleştirilmiştir. Testler INSTRON 1114 test makinesinde ve ASTM D 7137 aparatı kullanılarak uygulanmıştır. Aparat numunelerin kalınlığına göre ayarlanıp numuneler üzerine bası uygulanarak burkulma etkisi incelenmiştir. Load Cell'den elde edilen bilgileri kullanarak her numune için Kuvvet-Deformasyon eğrisi oluşturulmuştur ve buradan numunelerin taşıdığı maksimum kuvvet elde edilmiştir. Hasar gözlemi hasar mekanizmasının anlaşılması için yapılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki numunelerin darbe aldıkları sıcaklıklar darbeden sonra bası mukavemetleri üzerinde önemli seviyede etkilidir. Sandviç yapılarda ise numunenin darbeden sonra bası testine verdiği tepki hasar mekanizmasına bağlı olarak incelenmiştir ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of different impact test temperatures on compression after impact (CAI) strength. For this aim, experiments were carried out on78 pieces plate subjected to various impacts at -20 ˚C, 20˚C and 60˚C temperatures for impact energy of 50J. For performing a comprehensive research CAI test were conducted using triple-layered single type materials and hibrit composite samples produced from carbon, kevlar and biaxial glass laminates as well as baltek and coremat core sandwich laminates. Compression after impact tests of specimens were carried out on INSTRON 1114universal testing machine and ASTM D 7137 fixture was adjusted according to the thickness of laminates and the effect of buckling was examined under the applying pressure. During the test, a data acquisition system recorded the force versus displacement history and the maximum force was obtained for each laminate. Damage observation was conducted to aim in the understanding of the damage mechanism. Results show that the impact test temperature has significant effect on the CAI strength of the laminates. Compression after impact response of sandwich composite structure dependent to failure mechanism was investigated.