Marmara Denizi'nin Tekirdağ ve Orta Marmara çukurlukları arasındaki alanın jeolojisi ve Trakya Havzası ile korelasyonu
Geology of the Marmara Sea between Tekirdag and Mid-Marmara basins and correlation with thrace basin
- Tez No: 374151
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ULUĞ, PROF. DR. NACİ GÖRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Tekirdağ?Orta Marmara Çukurlukları arasındaki kesimin sismik stratigrafisi tanımlanmış ve bu stratigrafik dizilim Trakya Havzası?ndaki çökel istifle deneştirilmiştir. Çalışma alanında yapılan birim sınıflaması ve bunların kuyu verileri ile korelasyonu, Tekirdağ Çukuru ve Batı Marmara Sırtı? nın Trakya Havzası? nın Oligosen yaşlı çökelleri üzerinde gelişmiş olduğunu göstermektedir. Batı Marmara Sırtı? nın, kalınlığı 1500 m?yi aşan Orta-Üst Miyosen- Üst Pliyosen zaman aralığında gelişmiş istif ile kalınlığı 50-300 m arasında değişen Kuvaterner yaşlı çökel örtüden oluştuğu görülmüştür. Sırtın kuzey bölümü ters fayla Eosen-Oligosen çökeller üzerine yaslanmaktadır. Batı Marmara Sırtı, kuzeydoğu-güneybatı yönlü ters bileşeni olan doğrultu atımlı faylar etkisinde yükselmiştir. Çalışma alanının Tekirdağ Çukuru-Batı Marmara Sırtı ve Kuzey Marmara şelfini içine alan kesimi Trakya Havzası?nın bir parçasıdır. Bu nedenle sırtın evrimi Trakya Havzası?nın evrimi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Orta Miyosen? den başlayarak sağ yanal bir makaslama zonu Trakya Havzası?ndaki eski yapılar üzerinde gelişmiştir. Bu makaslama zonu Kuzey Anadolu Makaslama Zonu? nun en geniş kesimini oluşturmaktadır. Bu zon üzerindeki oluşan sağ yanal yer değiştirme Trakya Havzası? nda çok sayıda tektonik yapı oluşturmuştur. Bu yapıların evrimi Riedel Deneyinde ortaya konmuş olan yapı evrimine uygun olarak zirve öncesi (pre-peak), zirve (peak), zirve sonrası (post-peak), kalıntı öncesi (pre-residual) evreleri ile tanımlanan süreçlerle gelişmiştir. Batı Marmara Sırtı ve çevresindeki çukurluklar Kuzey Anadolu Makaslama Zonu? nun zirve öncesi evresinde gelişmeye başlamış, Pliyosen-Pleistosen zaman aralığındaki zirve sonrası ve kalıntı öncesi evrelerinde şekillenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, seismic stratigraphy of the sea region between Tekirdağ and Central Basins was established and correlated with Thrace Basin?s sedimentary succession on land and in boreholes. This correlation showed that Tekirdağ Basin and Western Marmara Ridge had developed on the Oligocene sequence of Thrace Basin. It has been suggested that the Western Marmara Ridge was made up mainly of sedimentary sequences over 1500 meters thick Middle- Upper Miocene to Upper Pliocene and 50-300 meters thick Quaternary cover. The Northern part of the ridge rested on Eocene- Oligocene sediments over a reverse fault. The Western Marmara Ridge was elevated by strike slip faults with reverse component in northeast-southwest direction. The area of investigation including the Tekirdağ Basin, Western Marmara Ridge and shelf of Western Marmara Sea was a part of the Thrace Basin. Therefore, the evolution of morphological structures investigated was considered within the evolutionary framework of Thrace Basin. Starting with the medial Miocene onward a dextral shear zone developed on the ancient structures of the Thrace Basin. This shear zone constituted the widest part of the North Anatolian Shear Zone. Dextral movements on the shear zone developed a number of tectonic structures within the Thrace Basin. Evolution of these structures starting during the medial Miocene are represented by the pre-peak, peak, post-peak and pre-residual stages based on the basis of the stress-displacement behaviour and structures in the Riedel Experiment. West Marmara Ridge and its surrounding basins growth by the development of the North Anatolian Shear Zone during the pre-peak stage and formed Pliocene to Pleistocene along a variety of Riedel, anti-Riedel and P-shears of the post-peak and pre-residual structural stages.